Labradormästerskapet

Labradormästerskapet

Mästerskapet arrangerades första gången 1981, ett år efter att klubben blivit officiellt bekräftad av moderorganisationen Svenska Spaniel och Retriverklubben.

Arrangemanget var storslaget och avhölls under två dagar där de flesta deltagare övernattade, åt gemensam supé på lördagkvällen, deltog på mästerskapets jaktprov på lördagen och på utställningen på söndagen. Det var en riktig folkfest med labradoren i centrum och deltagarna kom från hela landet.

Mästerskapets primära uppgift är att kora en vinnare (Labradormästare) som gjort bra ifrån sig på både jaktprovet och utställningen.

Med tiden blev arrangemanget allt större, fler och fler anmälde sig och till slut blev det övermäktigt för den arrangerande regionen att hitta både logimöjligheter, matservering, lämpliga marker och inte minst en uppsjö av funktionärer.

Mellan åren 2007 till 2010 anordnades därför inget mästerskap men 2011 beslöt sig region Östra att satsa och gjorde det med bravur - hela 140 ekipage anmälde sig. Året efter, 2012, var det samarbetet mellan regionerna Skaraborg och Labväst som bar god frukt genom ett bra organiserat mästerskap och året därefter, 2013, stod region Sörmland för värdskapet.

2015 skapades nya regler för mästerskapet som skulle göra det lite enklare att arrangera och ta bort sådana klasser som inte ingick i själva mästerskapstävlingarna.

Mittlabben försökte få igång mästerskapet 2016, enligt de nya reglerna, men fick ställa in då för få anmälde sig. Därefter har ingen region ansökt om värdskapet.

Som komplement beslöt LRKs huvudstyrelse att satsa på en annan och enklare variant - Labrador Workingtest, som körde igång 2017. (Resultat därifrån finns på Jaktprovssidan).

Om Labradormästerskapet kommer tillbaka igen, hänger på om någon region vill ta upp den tappade handsken.

Mästartitlar genom tiderna

2013

Mästare

SJCH Searovers Kits Dike,

Inga-Lena Djurberg

 

Unghund (Nybörjare?)

NOJV-12 SEV-12

Wallwein's Quite Easy,

Marita Schmidt

 

Veteran

SE J(j)CH SEJ(a) CH FTW

Searover Flamming Tanni,

Lena Brattsberg-Karlsson

 

2012

Mästare

SE NO JCh SE SpCh

Meadowlark Dipper,

Anna-Lena Wendt

 

Nybörjare

Musical's Reckless,

Jeanette Jonsson

 

Veteran

SE VCH

Älvgårdens Petite Ruche,

Ann-Katrine Björnstjerna

 

2011

Mästare

LPI LPII SEVCH

Lablustrious Avanti ,

Eva Karpnäs

 

Nybörjare

Musical's Which Witch,

Susanne Rehlin

 

Veteran

Thorsvi Cardhu,

Jörgen Norrblom

 

2007 - 2010 Inga mästerskap

 

2006

Mästare

LE-Cop's Belle By Disney,

Ewa Rosén

 

Junior

Lapwing's Daill,

Göran Nilsson

 

Veteran

LE-Cop's Am by Disney,

Lars Lindgren

 

2005

Mästare

Brisakaitts Chille,

Morgan Thorell

 

Junior

Ginstens South of the Border,

Daniel Nilsson

 

Veteran

SVCh Kullaholms Lady Kluck,

Marie Danielsson

 

2004

Mästare

Kullaholms Mattis,

Marie Danielsson

 

Junior

Wallwein's African Sky,

Marita Schmidt

 

Veteran

Colhook Ode to Joy,

Anita & Jörgen Norrblom

 

2003

Mästare

Masterkey's Viking,

Mats Gustafsson

 

Junior

LE-Cop's Eema By Disney,

Ewa Rosén

 

Veteran

Bjälkens Andromeda,

Anita & Jörgen Norrblom

 

2002

Mästare

FRJCH

LE-Cop's Bonfamilles By Disney,

Gabrielle Trozelli

 

Junior

LE-Cop's Copacabana,

Lars Lindgren & Ewa Rosén

 

Veteran

SJCH Manymills Hornet,

Mona Gustavsson

 

2001

Mästare

LE-Cop's Belle By Disney,

Lars Lindgren & Ewa Rosén

 

Junior

Guamikeni´s Vargtass,

Ros-Mari Petersson

 

Veteran

SJCH Manymills Hornet,

Mona Gustavsson

 

2000

Mästare

LP Agapanthus Shabby Chic,

Sofia Larsson

 

Junior

Trendmaker's Team Spirit,

Jenny Hamring

 

Veteran

Askrikes Jumping Jaqueline,

Inga Fredriksson

 

1999

Mästare

SJCH NJCH Nidaros Julius,

Catharina Wiberg

 

Junior

LE-Cop's Abu By Disney,

Lars Lindgren & Ewa Rosén

 

1998

Mästare

LP Capandus Still Got The Blues,

Jan-Erik Pettersson

 

Junior

Cassatas Thin Tarragona

Louise Rahmqvist Öhman

1997

Mästare

Kamrats Neuman,

Rasmus Larsson

 

Junior

Mandylike's Pretty Pride,

Susanne Ericsson

 

1996

Mästare

SUCH

Smart Fellow's Frame By Frame,

Ulla Ljung

 

Junior

Frankie's Char-Li, Gustaf Nilsson

 

1995

Mästare

SJCH Stihls Bailey's,

Ramona & Janne Stihl

 

Junior

Minnows Get Set,

Johan Henriksson

 

1994

Mästare

SJCH Millpowers Fly-Catcher,

Pia & Bertil Rohlin

 

Junior

Berntssons I Love You-You,

Annika Berntsson

 

1993

Mästare

Askrikes Getting Closer,

Bitte Sjöblom

 

Junior

Askrikes Jumping Jaqueline,

Inga Fredriksson

 

1992

Mästare

SJCH Tomells Calamity Jane,

Inger & Jan Andersson

 

Junior

Minnows Easter Card,

Urban Andersson

 

1991

Mästare

SUCH Sörmarkas Black Treasure, Leif Gustavsson

 

Junior

SVCH

Let's Swing Kitchen Man Blues,

H & M Larsson

 

1990

Mästare

SUCH Sörmarkas Black Treasure,

Leif Gustavsson

 

Junior

SUCH Eaglebess Navajo,

Barbro Karlsson

 

1989

Mästare

Amfibiens Bella,

Katarina Hårdmark-Sandström

 

Junior

Rocco's Stormtrooper,

Arvis Skrubis

 

1988

Mästare

Mc Gredy's Knatte,

Bo Andersson

 

Junior

Ahead We Go Lucky-Luke,

Britt Sandahl-Gustafsson

 

1987

Mästare

SUCH NORDJCH

Popkepela's Prophet,

Curt Lundström

 

Junior

Spik-Lasses Gry,

Ewa Jonsson

 

1986

Mästare

SUCH NORDJCH

Popkepela's Prophet,

Curt Lundström

 

Junior

Drögstas Rubin,

Gunhild Liiv

 

1985

Mästare

SUCH NORDJCH

Popkepela's Prophet,

Curt Lundström

 

Junior

Spik-Lasses Charleston,

Stina Nilsson

 

1984

Mästare

SUCH SLCH SNJCH

Like'Ims Handsome,

R & J Stihl

 

Junior

Ingmos Mocha-Cake,

Jan Hübinette

 

1983

Mästare

SUCH Minvän's Pajas,

Lena Gustafsson

 

1982

Mästare

INT S UCH NUCH Aases Jenny,

Björn Norrman

 

1981

Mästare

INT S SF UCH S N JCH

Sorbus Black Jewel,

Ingrid Gruvstad

 

Copyright Labrador retrieverklubben 2019

Design Marita Björling, Webbans Illustrationer