Resultat CS 2018

Labradorklubbens Club Show 2018

16 juni i Gränna

Domare:

Andrew Metcalfe GB, valpar och hanar

David Wilmshurst GB, tikar och BIS

Drygt 140 labradorer var anmälda!

BEST IN SHOW + cert

Wallwein’s Gigandos Tradition,

Äg. Maritha Schmidt, Alingsås

 

2 BT, R-CERT Afinmore Acelina,

Äg. Madeleine Nikolaisen, Gärsnäs

 

3 BT SEU(U)CH Wallwein’s Black Granit,

Äg Maritha Schmidt, Alingsås

 

4 BT FI CH(U), DK CH(U), SE VCH,

SE U(U)CH Villa Orrnäsets Tina Turner,

Äg. Cajsa Collitch, Tyresö

 

Valpklass I tikar

1 HP Wallwein’s Kizz Zin Fire,

Äg. Maritha Schmidt, Alingsås

 

2 HP Wallwein’s Kumala Red,

Äg. Christina Hättström, Askersund

 

3 Seabirds I’m Made For You,

Äg. Karin Råhnängen, Falköping

 

4 Alebäcks Gårds Princess Estrid,

Äg. Margareta Stigson, Skövde

 

Valpklass II tikar

1 HP Wallwein’s II Sassi Rosso BIS-VALP

Äg. Maritha Schmidt, Alingsås

 

2 HP Labbeskogens Lollipop,

Äg. Diana Lilleeng, Bollebygd

 

3 Annaul’s Pink Panther,

Äg. Lena Wiberg-Johansson, Hölö

 

4 Andycap Evening Star,

Äg. Håkan Dahlin, Sollentuna

 

Juniorklass tikar (BIS-Junior)

Exc-1 CK Wallwein’s Gigandos Tradition,

Äg. Maritha Schmidt, Alingsås

 

Exc-2 CK Kroppsmarkens Forever Amber,

Äg. Katarina & Lars Ramberg, Tjörnarp

 

Exc-3 CK Viltfågelns Lovely Music,

Äg. Monica Öhman, Spånga

 

Exc-4 CK Retrieving Joy’s Black Beauty,

Äg. Maria Richter, Öckerö

 

Exc-R CK Fieldvalley’s Hello Majken,

Äg. Larry Gustavsson, Skänninge

 

Unghundsklass tikar

Exc-1 CK Villa Orrnäsets Opal,

Äg. Jan-Roger Sauge, Norge

 

Exc-2 CK Ingmos Hill Of Grace,

Äg. Åsa Iletorp, Stilingsön

 

Exc-3 CK O’sofinas La Vida,

Äg. Lotta & Magnus Larsson, Odensbacken

 

Exc-4 CK Tjotte’s Twilight Sparkle,

Äg. Emma Sandström, Linköping

 

Jaktklass tikar

Exc-1 CK Windleaf Dancing Queen BIS-JAKT

Äg. Anna Linderhed, Nykil

 

Öppenklass tikar

Exc-1 CK Afinmore Acelina,

Äg. Madeleine Nikolaisen, Gärsnäs

 

Exc-2 CK Wallwein’s Elyssia,

Äg. Christina Hättström, Askersund

 

Exc-3 CK SE VCH Vättersnipams Starlight,

Äg. Innger Aamodt, Brandstorp

 

Exc-4 CK NO V-16, NO JV-16

Andycap Diamonds Are Forever,

Äg. Emma Brantsjö, Vallentuna

 

Championklass tikar

Exc-1 CK SE U(U)CH Wallwein’s Black Granit,

Äg. Maritha Schmidt, Alingsås

 

Exc-2 CK FI CH(U), DK CH(U), SE VCH,

SE U(U)CH Villa Orrnäsets Tina Turner,

Äg. Cajsa Collitch, Tyresö

 

Exc-3 CK C.I.E, NORD UCH, EUW-15

Diamond Dreams Of Rocheby,

Äg. Håkan Dahlin, Sollentuna

 

Exc-4 CK SE U(U)CH

Andycap Diamond Dreams,

Äg. Anne Dagbäck Printz, Vadstena

 

Veteranklass tikar

Exc-1 CK SE U(U)CH, DK CH(U)

Viltfågelns Golden Queen BIS-VETERAN

Äg. Monica Öhman, Spånga

 

Exc-2 CK C.I.E, FI V-13, NO V-13, NORD UCH, NORD V-13, SE VV-16-17

Tjotte’s Fan Bloody Tastic,

Äg. Emma Sandström, Linköping

 

Exc-3 CK Wallwein’s Nemea Boutari,

Äg. Margareta Stigson, Skövde

 

Exc-4 CK SE VCH, SE U(U)CH

Ingmos Umbala,

Äg. Åsa Iletorp, Stilingsön

BIS AVELSGRUPP:

C.I.E, NORDUCH, EUW-15 Diamond Dreams Of Rocheby, äg Håkan Dahlin

 

BIS UPPFÖDARGRUPP:

Wallwein’s kennel, äg. Maritha Schmidt, Alingsås

BEST IN SHOW RESERV

DKCH(U), SEU(U)CH

Kroppsmarkens Illustration,

Äg. K & L Ramberg, Tjönarp

 

2 BH C.I.E, C.I.B, DK V-13, NOUCH, NO JV-12, DKUCH, SEUCH, SE JV-12 Wallwein’s Quite Easy, Äg. Maritha Schmidt, Alingsås

 

3 BH, CERT Assassin Prinssi Sahrami,

Äg. Jan-Roger Sauge, Norge

 

4 BH, reserv-CERT Utnäs Just Jonny Walker

Äg. Carina Berg, Växjö

 

Valpklass I hanar

1 HP Wallwein’s Kutch McDougall,

Äg. Maritha Schmidt, Alingsås

 

2 HP Kroppsmarkens Black Diamond,

Äg. Marika Torsensson, Löddeköping

 

3 Digge Mountains King Of Kings,

Äg. Anna Karlsson, Stockaryd

 

Valpklass II hanar

1 HP Labbonita’s Tellus,

Äg Anitha Björklund, Fagersanna

 

2 HP Something New’s Salt N Pepper,

Äg. Lena & Johanna Karlsson, Runhällen

 

3 Oakroad’s Missionary Man,

Äg. Evelina Helgesson, Linköping

 

4 Labbeskogens Caramel,

Äg. Diana Lilleeng, Bollebygd

 

Juniorklass hanar

Exc-1 CK Melicmark Redshift,

Äg. Anneli Jonsson, Ökerö

 

Exc-2 CK Wallwein’s Gemtree Bloodstone,

Äg. Maritha Schmidt, Alingsås

 

Exc-3 Digge Mountains Jabba Babba Doo,

Äg. Rolf Josefsson, Glimåkra

 

Exc-4 Labricas Spamalot,

Äg. Emma & Fredrik Widmark Kilborn, Skövde

 

Unghundsklass hanar

Exc-1 CK Assassin Prinssi Sahrami,

Äg. Jan-Roger Sauge, Norge

 

Exc-2 CK Retrieving Joy’s Boy Of Emil,

Äg. Anneli Jonsson, Ökerö

 

Exc- 3 Tjotte’s Royal Mission,

Äg. Mona-Lisa Carlsson, Ljungby

 

Jaktklass hanar

Exc-1 CK C.I.E, C.I.B, DK V-13, NOUCH,

NO JV-12, DKUCH, SEUCH, SE JV-12

Wallwein’s Quite Easy,

Äg. Maritha Schmidt, Alingsås

 

Exc-2 CK Silver Smithy Here To Stay,

Äg. Ulrika Lindbom, Habo

 

Öppenklass hanar

Exc-1 CK Utnäs Just Jonny Walker,

Äg. Carina Berg, Växjö

 

Exc-2 CK Windleaf Disco,

Äg. Emma Brantsjö, Vallentuna

 

Exc-3 CK Sjöbygårdens Scream And Shout,

Äg. Gunilla Andersson, Horred

 

Exc-4 CK Sjöbygårdens Uno Dos Tres,

Äg. Gunilla Andersson, Horred

 

Championklass hanar

Exc-1 CK DK CH(U), SE U(U)CH

Kroppsmarkens Illustration,

Äg. Katarina & Lars Ramberg, Tjönarp

 

Exc-2 CK NO UCH Mambrinos Fair Play,

Äg. Jan-Roger Sauge, Norge

 

Exc-3 CK SE U(U)CH, NO UCH

Fieldvally’s Edvin,

Äg. Lena Wiberg-Johansson, Hölö

 

Exc-4 CK SE U(U)CH

Sabattis Mission Impossible,

Äg. Anne Dagbäck Printz, Vadstena

 

Veteransklass hanar

Exc-1 CK SE VCH Sångfågelns Werther,

Äg. Ann-Charlotte Larsson, Väring

 

Exc-2 CK SE U(U)CH, SE VCH, SE VV-17

Tjotte´s Run For President,

Äg. Mona-Lisa Carlsson, Ljungby

 

 

Tillbaka till Utställning >>

Copyright Labrador retrieverklubben 2019

Design Marita Björling, Webbans Illustrationer