CNM
 
CNM, muskelsjukdom hos Labrador retriever

Sjukdomen, som också ibland kallas hereditary myopathy of the Labrador Retriever eller Labrador Retriever Myopathy, finns i en liknande form hos människor.

De klassiska symptomen är att valpen vid cirka 2-5 månaders ålder tappar i vikt och att den får en stel gång, tål motion sämre, och blir muskelsvag. Musklerna utvecklas inte normalt. Hunden får också tillväxtproblem. Vid ett års ålder stabiliseras sjukdomen oftast.

Hos vuxna hundar märks sjukdomen genom onormal hukande kroppsställning och onormala rörelser. Med tiden får hunden även problem med luftvägarna och synen.


Testade hundar som är sjuka (affected)
Morris (sjuk) (e. Dacke (anlagsb.) u. Labpowers Laila (anlagsb.))
Shotstring Wigeon (sjuk) (e. Farmclose Paddy (anlagsb) u Styleside Ultra (anlagsb.))
Wildlife Manager's Skotte (sjuk) (e. Middleton Alec (anlagsb.) u. Carmal's Forever Gorgeous (anlagsb.))

Hundar som är anlagsbärare (carriers)
Braidenvale Bruff (anlagsb.) (e. Farmclose Paddy (anlagsb.) u. Braidenvale Fair Quilla (fri))
Braidenvale Larne (anlagsb.) (e. Farmclose Paddy (anlagsb.) u. Braidenvale Fair Quilla (fri))
Braidenvale Trim (anlagsb.) (e. Farmclose Paddy (anlagsb.) u. Braidenvale Fair Quilla (fri))
Carbon Bay's Chilton (anlagsb.) (e. Wingsham Tinder of Smithsteads u. Seareeds Afrodite (anlagsb.))
Carbon Bay's Preston (anlagsb.) (e. Wingsham Tinder of Smithsteads u. Seareeds Afrodite (anlagsb.))
Carmal's Forever Gorgeous (anlagsb.) (e. Fieldcourt Dancing Pioneer (anlagsb.) u. Searover Forever)
Copperbirch Apache (anlagsb.) (e. GBFTCH Bracken of Berrybrae u. Brookbird Maeve of Copperbirch)
Crofters Pride Akind-Of-Magic (anlagsb.) (e. Fieldcourt Dancing Pioneer (anlagsb.) u. Millpowers Scarlet Ibis)
Cypher Jet Moonshine (anlagsb.) (e. Newlains Taf of Mullenscotte u. Gospelash Lucy of Cypher)
Dacke (anlagsb.) (e. Drumburns Sog u. Wilma)
Daisy (anlagsb.) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Minnows Daphne)
Dixi (anlagsb.) (e. Fenway Dealer (fri) u. Daisy (anlagsb.))
Donna (anlagsb.) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Minnows Daphne)
Doris (anlagsb.) (e. Fenway Dealer (fri) u. Daisy (anlagsb.))
Farmclose Paddy (anlagsb.) (e. Kenwu Mackeson of Craigfelin u. Farmclose Snowy Mountain)
Fieldcourt Dancing Pioneer (anlagsb.) (e. Tasco Dancing Brave of Willowyck u. Keness Milou)
Fieldcourt Dancing Pirate (anlagsb.) (e. Tasco Dancing Brave of Willowyck u. Keness Milou)
Figaro (anlagsb.) (e. Fenway Dealer (fri) u. Daisy (anlagsb.))
Gameflight Deliah (anlagsb.) (e. Ffynongain Gitto u. Kenmillitri Heavenly Holly)
Garendon Hawk (anlagsb.) (e. Carnochway Daniel u. Symington Cornelia)
Gold Shadow Ben (anlagsb.) (e. Gillwest Sam u. Bracken of Cobblers Hill)
Järabackens Cerebellum (anlagsb.) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Järabackens Mynta (fri))
Labbret's Kung Trastskägg (anlagsb.) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Heidi (fri))
Labbret's Schlafmütz (anlagsb.) (e. Cypher Jet Moonshine (anlagsb.) u. Heidi (fri))
Labpowers Laila (anlagsb.) (e. Garendon Hawk (anlagsb.) u. Labpowers Silvia)
Levenghyl Poacher of Craigenros (anlagsb.) (e. Strad Benis u. Glenpatrick Eve)
Middleton Alec (anlagsb.) (e. Beech Brook Nick u. Searover Funny Girl)
Minnows Alltid China (anlagsb.) (e. Sulleyshill Greg (anlagsb.) u. Like'ims Dina of Minnows (fri))
Minnows Alltid Sparkling Soda (anlagsb.) (e. Whitecity Black (fri) u. Minnows Alltid China (anlagsb.))
Minnows Asta (anlagsb.) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Minnows Clara)
Minnows Blueberry Hill (anlagsb.) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Minnows Polyantha)
Minnows Brambleberry Hill (anlagsb.) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Minnows Polyantha)
Minnows Country Style (anlagsb.) (e. Fenway Dealer (fri) u. Minnows Blueberry Hill (anlagsb.))
Minnows Garden News (anlagsb.) (e. Minnows Hector (fri) u. Minnows Little River (anlagsb.))
Minnows Little River (anlagsb.) (e. Rambo of Downfarm u. Manymills Hedge Betty)
Minnows Sweet Pea (anlagsb.) (e. Fenway Dealer (fri) u. Minnows Blueberry Hill (anlagsb.))
Minnows Tjalve (anlagsb.) (e. Sulleyshill Greg (anlagsb.) u. Minnows Clara)
Minnows Wakeful (anlagsb.) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Shackleton Minkie of Lakedown (fri))
Minnows Winsome (anlagsb.) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Shackleton Minkie of Lakedown (fri))
Miranda (anlagsb.) (e. Sjöbygårdens Aerosmith By Night u. Minnows Brambleberry Hill (anlagsb.))
Månfares Water Strider (anlagsb.) (e. Viltvattnets Casper (anlagsb.) u. Minnows Anemone (fri))
Pup 1 Microchip 956000001134515 (anlagsb.) (e. Eastdale Guss u. Brogan's Midnight Onyx of Flashmount (fri))
Pup 3 Microchip 956000001139482 (anlagsb.) (e. Eastdale Guss u. Brogan's Midnight Onyx of Flashmount (fri)) Quinline's Feet On The Ground (anlagsb.) (e. Searover Cosys Arraks (fri) u. Quinline's Holly Hunter (anlagsb.)) Quinline's Fixa (anlagsb.) (e. Garendon Hawk (anlagsb.) u. Quinline's Black Beauty (fri))
Quinline's Hella Hunter (anlagsb.) (e. Djurbergas Emil (fri) u. Quinline's Fixa (anlagsb.))
Quinline's Here I Go Again (anlagsb.) (e. Searover Cosys Arraks (fri) u. Quinline's Holly Hunter (anlagsb.))
Quinline's Holly Hunter (anlagsb.) (e. Djurbergas Emil (fri) u. Quinline's Fixa (anlagsb.))
Quinline's I Can't Let Go (anlagsb.) (e. Searover Cosys Arraks (fri) u. Quinline's Holly Hunter (anlagsb.))
Seareeds Afrodite (anlagsb.) (e. Tasco Brimstone (fri) u. Streamlight's Brave Ruby (anlagsb.))
Seareeds Eros (anlagsb.) (e. Tasco Brimstone (fri) u. Streamlight's Brave Ruby (anlagsb.))
Seareeds Nike (anlagsb.) (e. Tasco Brimstone (fri) u. Streamlight's Brave Ruby (anlagsb.))
Streamlight's Brave Ruby (anlagsb.) (e. Fieldcourt Dancing Pioneer (anlagsb.) u. Searover Fancy Fascination)
Styleside Ultra (anlagsb.) (e. Flashmount Socrates u. Styleside Gila)
Sulleyshill Greg (anlagsb.) (e. Carnochway Daniel u. Hamford Diamond)
Tunnebergas Ebba (anlagsb.) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Tessie)
Twigg's Chichimek (anlagsb.) (e. Seareeds Eros (anlagsb.) u. Twigg's Top Notch (fri))
Twigg's Olmek (anlagsb.) (e. Seareeds Eros (anlagsb.) u. Twigg's Top Notch (fri))
Twigg's Toltek (anlagsb.) (e. Seareeds Eros (anlagsb.) u. Twigg's Top Notch (fri))
Viltvattnets Casper (anlagsb.) (e. Askrikes Seawolf u. Waterlover Belinda)

Testade hundar fria från anlaget (clear):

Adore's Joyful Alice (fri) (e. Minnows Hector (fri) u. Like'ims Moira)
Adore's Regent (fri) (e. Cypher Jet Moonshine (anlagsb.) u. Adore's Joyful Alice (fri))
Airotkivs Princess Daisy (fri) (e. Dyra's Trip u. Airotkivs Miriam Makeba)
Airotkivs Sylvester Stallone (fri) (e. Nero u. Adore's Eloise Scott)
Airotkivs Ång-Turbin (fri) (e. Pollbear Rockpool u. Airotkivs Princess Daisy (fri))
Arksäters Anja (fri) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Airotkivs Urbina)
Beechbrook Rocket av Ettermyrans (fri) (e. Haverholme Park Charger u. Beechbrook Five)
Bellmaker's Gomez (fri) (e. Tasco Brimstone (fri) u. Bellmaker's Bellanova )
Bierspool Blackbill of Lakedown (fri) (e. Jagdens Jude u. Birdberi Dragonfly)
Black Angus Alma (fri) (e. Cherrycombe Teal of Lakedown (fri) u. Järabackens Proud Mary)
Blackthorn Bion (fri) (e. Endacott Shelf u. Chance of Dukefield)
Bolltorp Slotts Julia (fri) (e. Greenbriar Ymir u. Airotkivs Sonja of Bolltorp)
Braheskogens Gulsippa (fri) (e. Middleton Alec (anlagsb.) u. Månstorps Erica (fri))
Braidenvale Fair Quilla (fri) (e. Flashmount Fall u. Braidenvale Springs)
Braidenvale Spinnaker (fri) (e. Endacott Stoer of Quabrook u. Barweston Ebb of Braidenvale)
Brindlebay Bonus (fri) (e. Brindlebay Jude u. Mansengreen Bizzy of Brindlebay )
Brindlebay Pigeon (fri) (e. Bringwood Bobby of Brindlebay u. Sulleyshill Penny of Brindlebay)
Brogan's Midnight Onyx of Flashmount (fri) (e. Flashmount Socrates u. Princess Velvet Night)
Caper Cailies Challenger S25248/2009
Charway Summerain (fri) (e. Endacott Stoer of Quabrook u. Charway BallyApril)
Cherrycombe Teal of Lakedown (fri) (e. Lakedown Sedge u. Pwll-Yr Weir Mint)
Classical Timjan (fri) (e. Streamlight's Morse u. Classical Svartriska)
Conneywarren Bella (fri) (e. Riversway Ace u. Conneywarren Deana)
Conover's Arraks Ida (fri) (e. Searover Cosys Arraks (fri) u. Seareeds Nike (anlagsb.))
Crofters Pride Chili (fri) (e. Cypher Jet Moonshine (anlagsb.) u. Crofters Pride Akind-Of-Magic (anlagsb.))
Cynhinfa Flint (fri) (e. Hatchfield Feargal u. Ropehall Libra of Cynhinfa)
Dipplelodge Raven of Riversway (fri) (e. Endacott Soames of Riversway u. Dolbrenin Sian)
Disa (fri) (e. Fenway Dealer (fri) u. Daisy (anlagsb.))
Djurbergas Coppermine (fri) (e. Tasco Brimstone (fri) u. Djurbergas Ida)
Djurbergas Emil (fri) (e. Fieldcourt Dancing Pioneer (anlagsb.) u. Moorman's Canneloni )
Djurbergas Jack's Wanda (fri) (e. Willowyck Jack Snipe u. Tasco Gold Swift)
Duckstream Nian´s Concertina S14334/2008 (Duvkullans Cello - Streamlight's X Nine)
Duvkullans Cello S22903/2000 (Hesselholt Tobie - Rowanglen Mist)
Duvkullans Kuling (fri) (e. Hesselholt Tobie u. Rowanglen Mist )
Fabian (fri) (e. Fenway Dealer (fri) u. Daisy (anlagsb.))
Fenway Dealer (fri) (e. Otterbridge Charcoal u. Siksika Hera of Fenway)
Flashmount Beaver (fri) (e. Otterbridge Charcoal u. Dallas Bronze Stroller of Flashmount)
Frodo (fri) (e. Fenway Dealer (fri) u. Daisy (anlagsb.))
Gamebeck Dill (fri) (e. Aldwincle Shadow u. Gamebeck Holly)
Gamebeck Diva (fri) (e. Aldwincle Shadow u. Gamebeck Holly)
Gameflight Goss (fri) (e. Conneywarren Russet of Birdbrook u. Bo´Ness Lady)
Glenbriar Coffe of Like'im (fri) (e. Glenbriar Dare u. Glenbriar Quest)
Gospelash Thaddea (fri) (e. GBFTCh Wingsham Tinder of Smithsteads u. Gospelash Zoë)
Gottands Cindra (fri) (e. Fieldcourt Dancing Pioneer (anlagsb.) u. Gottands Athina)
Gunfleet Briar of Deepfleet (fri) (e. Conneywarren Russet of Birdbrook u. Birdbrook Enid of Gunfleet)
Guns Gem Aurora (fri) (e. Moorman's Arcturus u. Venvill Vamp)
Gödöllöi-Huncut Vadász Örzse (fri) (e. Countryways Rod u. Strong Mist )
Harperrig Tweed (fri) (e. Wingsham Tinder of Smithsteads u. Harperrig Caroline)
Heidi (fri) (e. Dusky Dipper of Downfarm u. Karoly)
Iliadens Oly'mpos (fri) (e. Fieldcourt Dancing Pioneer (anlagsb.) u. Iliadens Atalanta)
Iliadens Salamis (fri) (e. Whitecity Black (fri) u. Iliadens Bona Dea)
Jaktyrans Blixt Gordon (fri) (e. Justlike Prince Henry u. Klintå's Snöstjärna)
Jiima's La Fleurs Enja (fri) (e. Lab Treasure's Best of All u. Jiima's Cháteau La Fleur)
Jobeshill Iago (fri) (e. Endacott Shelf u. Collaroybanks Willow)
Jobeshill Ophelia (fri) (e. Endacott Shelf u. Collaroybanks Willow)
Justlike Kronprincesse Mary (fri) (e. Prideline Krispin u. Moorman's Look Twice)
Järabackens Mynta (fri) (e. Sulleyshill Greg (anlagsb.) u. Near Me's Cute)
Karriärs Heaven And Earth S65032/2007 (Tudorcourt Jay - Karriärs Princess)
Kristinedals Atlas (fri) (e. Askrikes Seawolf u. Sjöbygårdens Cilla Play With Me )
Labbret's Rapunzel (fri) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Heidi (fri))
Labbret's Tummelisa (fri) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Heidi (fri))
Lekking After Dopey SE40856/2010
Like'ims Dina of Minnows (fri) (e. Like'ims Orkan u. Glenbriar Coffe of Like'im (fri))
Like'ims Handy Man (fri) (e. Sulleyshill Greg (anlagsb.) u. Glenbriar Coffe of Like'im (fri))
Maj-Lis (fri) (e. Cambremer Wellington u. Guideline's Cat Nap)
Mandylike's Blissful Bean (fri) (e. Dyra's Boss u. Mandylike's Pretty Pride)
Mandylike's Certainly Crystal (fri) (e. Whillanbeck Tinker u. Mandylike's Queen Dream)
Mandylike's Dodgy Detective (fri) (e. Soorploom Jed of Leadburn u. Mandylike's Upright)
Mandylike's Outmost (fri) (e. Cypher Jet Moonshine (anlagsb.) u. Mandylike's Certainly Crystal (fri))
Mandylike's Overtop (fri) (e. Cypher Jet Moonshine (anlagsb.) u. Mandylike's Certainly Crystal (fri))
Mandylike's Rambling Rose (fri) (e. Clonbara Smiler u. Mandylike's Certainly Crystal (fri))
Mandylike's Respectful Rose (fri) (e. Clonbara Smiler u. Mandylike's Certainly Crystal (fri))
Masterkey's Seeker of Merganser (fri) (e. Streamlight's Tony Baretta u. Masterkey's Field Seeker)
Minnows Alltid Yellow Label Tea (fri) (e. Whitecity Black (fri) u. Minnows Alltid China (anlagsb.))
Minnows Anemone (fri) (e. Shackleton Mick of Craigfelin u. Minnows Aniara)
Minnows Animation (fri) (e. Shackleton Mick of Craigfelin u. Minnows Aniara)
Minnows Aquamarine (fri) (e. Whitecity Black (fri) u. Like'ims Dina of Minnows (fri))
Minnows Blue Poppy (fri) (e. Fenway Dealer (fri) u. Minnows Blueberry Hill (anlagsb.))
Minnows Can Be Bonny (fri) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Afrodite)
Minnows Dolphin (fri) (e. Whitecity Black (fri) u. Minnows Winsome (anlagsb.))
Minnows Galatea (fri) (e. Cherrycombe Teal of Lakedown (fri) u. Minnows Polyantha)
Minnows Gazette (fri) (e. Sulleyshill Greg (anlagsb.) u. Minnows Polyantha)
Minnows Hector (fri) (e. Dusky Dipper of Downfarm u. Minnows Zittra)
Minnows Jaffa (fri) (e. Minnows Hector (fri) u. Afrodite)
Minnows Marmelad (fri) (e. Dusky Dipper of Downfarm u. Afrodite)
Minnows Meadow Sweet (fri) (e. Fenway Dealer (fri) u. Minnows Blueberry Hill (anlagsb.))
Minnows Snow Flake (fri) (e. Wendearose Hector of Riversway (fri) u. Gunfleet Briar of Deepfleet (fri))
Minnows Unique British Field Style (fri) (e. Wendearose Hector of Riversway (fri) u. Gunfleet Briar of Deepfleet (fri)) Minnows Zoega (fri) (e. Whitecity Black (fri) u. Minnows Garden News (anlagsb.))
Moorman's Caledonian Ale (fri) (e. Djurbergas Emil (fri) u. Moorman's Gentiana)
Moorman's High Smack (fri) (e. Moorman's Look High u. Ropehall Lass)
Moorman's Look Alike (fri) (e. Justlike Tiger-Woods u. Moorman's Gentiana)
Moorman's Nightdress (fri) (e. Sea-Croft Sydney u. Moorman's Cajun)
Moorman's T Hazel (fri) (e. Streamligt's Tony Baretta u. Moorman's Gentiana)
Mythical Morgana (fri) (e. Jagdens Jude u. Desully Doti)
Månstorps Erica (fri) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Månstorps Chamomilla)
Namusillan Graniitti (fri) (e. Billowhiz Flying Gangster u. Mandylike's Xotic)
Near Me's Happiness (fri) (e. Like'ims Handsome u. Near Me's Eternity)
Near Me's Highness (fri) (e. Like'ims Handsome u. Near Me's Eternity)
Near Me's Hilarity (fri) (e. Like'ims Handsome u. Near Me's Eternity)
Nidaros Astra (fri) (e. Cadover Larch of Brackendale u. Nidaros High Flying Signe)
Pilens Blomman (fri) (e. Streamlight's Tony Baretta u. Gottands Bus)
Pilens Bubblan S13835/2006 Pilens Buffy (fri) (e. Gottands Bus u. Streamlight's Tony Baretta)
Pilens Freja (fri) (e. Justlike Digging Mole u. Pilens Max)
Pilens Max (fri) (e. Streamlight's Tony Baretta u. Gottands Bus)
Prideline Krispin af Balbirnie (fri) (e. Rozel Rocket of Tasco u. Garedon Ann)
Proletariat Aureole (fri) (e. Craighorn Bracken u. Tibea Briar of Proletariat)
Pup 2 Microchip 956000001132139 (fri) (e. Eastdale Guss u. Brogan's Midnight Onyx of Flashmount (fri))
Quinline's Black Beauty (fri) (e. Mandylike's Lusty Lure u. Messmans Quinni)
Quinline's Stop Stop Stop (fri) (e. Searover Cosys Arraks (fri) u. Quinline's Holly Hunter (anlagsb.))
Quinline's Yes I Will (fri) (e. Searover Cosys Arraks (fri) u. Quinline's Holly Hunter (anlagsb.))
Rectory Manor Black Murphy of Flashmount (fri) (e. Flashmount Socrates u. Black Tay)
Reminds Jet Black (fri) (e. Moorman's Look High u. Moorman's Hedera)
Reminds Teal (fri) (e. Streamlight's Tony Baretta u. Moorman's Hedera)
Riversway Bosun (fri) (e. Hatchfield Feargal u. Speycast Teal of Riversway)
Rockdove's Sparkling Viper (fri) (e. Djurbergas Jack's Snipe Of Rockdove u. Rockdove's Little Sparkle)
Sea-Birds Power Of Love (fri) (e. Lab Treasure's Best of All u. Sea-Birds Guardian Angel)
Seareeds Diana (fri) (e. Tasco Brimstone (fri) u. Streamlight's Brave Ruby (anlagsb.))
Searover All In Duff SE35907/2010 (Hillus Drake - Searover Kelly's All In)
Searover Cosys Arraks (fri) (e. Duvkullans Cello u. Searover Cosy)
Searover Kellys Sweet S21028/2009 ( Searover Kits Deal - Searover Cosys Kelly)
Searover Kits Dike (fri) (e. Tasco Brimstone (fri) u. Streamlight's Searover Kitty)
Searover Little Quennie S41725/2008
Searover Meadowlark (fri) (e. Fieldcourt Quiz u. Searover Aretha Franklin)
Searover Pearl Jade S16277/2010 (Searover kits Duke - Duvkullans Pink Pearl)
Searover Ruffling Sting (fri) (e. Willowyck Ruff u. Searover Greta Garbo)
Searover Tan's Goblingal (fri) (e. Moorman's Hobgoblin Ale u. Searover Flaming Tanni)
Searover Willing Guinness (fri) (e. Willowyck Henman u. Searover Greta Garbo)
Seasprite Taste Of Ako S59145/2006 (Duvkullans Cello - Viltvårdarns Extra Magda)
Sesam Aus Lühlsbusch (fri) (e. Augustus Tuplady of Leospring u. Nessie Aus Lühlsbusch)
Shackleton Minkie of Lakedown (fri) (e. Lakedown Sedge u. Monty's Girl Jonti)
Skybar Attention (fri) (e. Duvkullans Spero u. Carmal's Forever Genuine)
Stazjep Derwin (fri) (e. Blackharn Brewster u. Stazjep Diana)
Streamlight's Brave Onyx (fri) (e. Fieldcourt Dancing Pioneer (anlagsb.) u. Searover Fancy Fascination)
Streamlight's Pearl Abra Kadabra (fri) (e. Searover Cosys Arraks u. Streamlight's Brave Pearl )
Streamlight’s Brave Opal (fri) (e. Fieldcourt Dancing Pioneer (anlagsb.) u. Searover Fancy Fascination)
Sångfågelns Musetta (fri) (e. Sesam Aus Lühlsbusch (fri) u. Sångfågelns La Bohéme)
Tasco Brimstone (fri) (e. Lettermore Trout u. Stormwatch Spider of Tasco)
Thorsvi Balvenie (fri) (e. Streamlight's Brave Opal u. Manymills Little Grebe)
Thorsvi Blackwood (fri) (e. Ropehall Lad u. Searover Willing Guinness (fri))
Thorsvi Brora (fri) (e. Ropehall Lad u. Searover Willing Guinness (fri))
Thorsvi Cardhu (fri) (e. Streamlight's Brave Opal u. Manymills Little Grebe)
Thorsvi Glen Spey (fri) (e. Duvkullans Volvo u. Thorsvi Cardhu (fri))
Thorsvi Littlemill (fri) (e. Garronpoint Mole u. Thorsvi Balvenie (fri))
Trompeterbakkens Mac Cloud (fri) (e. Fastlane Chuck of Buttsend u. Trompeterbakkens Dagmar)
Tunnebergas Sandy (fri) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Tessie)
Tunnebergas Zoya (fri) (e. Gold Shadow Ben (anlagsb.) u. Tessie)
Tweedshot Misteque (fri) (e. Craighorn Bracken u. Tweedshot Estelle)
Twelcots Briljanta Bonnie (fri) (e. Fieldcourt Dancing Pioneer (anlagsb.) u. Twelcots Ada)
Twigg's Aztek (fri) (e. Seareeds Eros (anlagsb.) u. Twigg's Top Notch (fri))
Twigg's Eggnogg (fri) (e. Duvkullans Cello u. Twigg's Petit Verdot)
Twigg's Inka (fri) (e. Seareeds Eros (anlagsb.) u. Twigg's Top Notch (fri))
Twigg's Maya (fri) (e. Seareeds Eros (anlagsb.) u. Twigg's Top Notch (fri))
Twigg's Top Notch (fri) (e. Minnows Walter Scott u. Twigg's High Fi)
Twigg's Virginia (fri) (e. Fieldcourt Dancing Pioneer (anlagsb.) u. Twigg's Top Notch (fri))
Ugerups Olga (fri) (e. Sulleyshill Greg (anlagsb.) u. Ugerups Mika)
Viltvattnets Arvid (fri) (e. Capandus You're Still My Man u. Waterlover Belinda)
Viltvattnets Ceke (fri) (e. Askrikes Seawolf u. Waterlover Belinda)
Viltvattnets Dahlia (fri) (e. Kristinedals Atlas (fri) u. Viltvattnets Alexia )
Viltvårdarns Aqua (fri) (e. Middlegate Tinker u. Bessie)
Viltvårdarns Carat (fri) (e. Fieldcourt Dancing Pioneer (anlagsb.) u. Bessie)
Viltvårdarns Cera (fri) (e. Fieldcourt Dancing Pioneer (anlagsb.) u. Bessie)
Viltvårdarns Gnista (fri) (e. Streamlight's Tony Baretta u. Viltvårdarns Aqua (fri))
Waterlover Fina (fri) (e. Powenargrof Glyndwr u. Waterlover Charma )
Wendearose Hector of Riversway (fri) (e. Riversway Ace u. Endacott Guinea)
Whitecity Black (fri) (e. Dargdaffin Dynamo u. Summer Kiss)


CNM-lista
 

Sidan uppdaterad 2013-01-31

De senast inlagda:
Searover Little Quennie S41725/2008

Pilens Bubblan S13835/2006

Den här listan är frivillig och resultaten är inskickade av respektive hundägare.

Klubben kan inte ta ansvar för de publicerade resultaten men tar naturligtvis tacksamt emot resultat.

Skicka resultatet till cnm@labradorklubben.se
Bifoga PDF-filen med provsvaret.

De första kända fallen av CNM kom från följande kombinationer
Minnows kull:
e. Cypher Jet Moonshine (anlagsbärare)
(e. Newlains Taf of Mullenscotte u. Gospelash Lucy of Cypher (anlagsb.))
u. Minnows Garden News (anlagsbärare) (e. SUCH Minnows Hector (fri) u. Minnows Little River)

Crofters Prides kull:
e. Cypher Jet Moonshine (anlagsbärare) (e. Newlains Taf of Mullenscotte u. Gospelash Lucy of Cypher (anlagsb.))
u. Crofters Pride Akind-Of-Magic (anlagsbärare) (e. Fieldcourt Dancing Pioneer (anlagsb.) u. Millpowers Scarlet Ibis).

Från och med 081117 samordnas LRKs och Minnows listor.

Tillbaka till Avel