Uppfödare

Uppfödare av labrador

Uppfödarlistan innehåller endast svenska labradoruppfödare som uppfyller LRKs fastställda kriterier och som själva önskar att finnas med på listan. Varje uppfödare anmäler själv sitt intresse och därför visar inte listan samtliga uppfödare i Sverige.

Om du som uppfödare vill vara länkad här på uppfödarsidan, t ex när du har valpar, ska betalning ske i förskott med

100 kr till LRKs plusgiro 43 32 371-6.

Betalningen gäller per kalenderår. Ange hemsides- och mailadress vid betalning. Uppfödare som inte längre är medlem har tagits bort från listan.

De uppfödare som bjuder sina valpköpare på första årets medlemskap, får länkning utan extra kostnad till sin resp hemsida. Detta gäller året efter att du bjudit på medlemsskapen.

SKKs Grundregler 2019 >>


Kontaktperson:

Solveig Gyring

kansli@labradorklubben.se

Labradorklubbens kansli

  NORRBOTTEN 

  BRIGGLES, Ingrid Millala, Luleå

  HUSET ELLIOT, Marie von Heijne, Luleå

  LILLIMAR’S, Lilian Larsson, Luleå
  SILVERSTJÄRNANS, Gunnel Hermanson, Roknäs

  ÄLVGÅRDENS, Majvor Näsman & Peter Näsman, Lillpite

 

  VÄSTERBOTTEN

  MACITA’S, Anita Ek, Umeå

  TJOTTE’S, Anncharlott Burman, Ersmark

 

  VÄSTERNORRLAND

  FREJASKOGENS, Lisa Fritzson, Matfors

  GRACEHUNTERS, Carina Tolf, Ånge

  KAFATI’S, Margot Engström, Arnäsvall

  LET’S SWING, Lillemor Ohlsson, Söråker

  NORTHLINE, Maria & Magnus Hellström, Bjästa

  TALE, Anders Hallgren, Njurunda

  WILD’NBEAUTY’S, Helene Svanlund, Domsjö

 

  JÄMTLAND

  SPLASH OF WATERS, Anne Edblad, Bispgården

  SWEETNESS OF JASMINE, Eva Törnqvist, Bispgården

 

  GÄVLEBORG

  BROWAC'S, Helen Wackfelt Brodin, Bollnäs

  LUCKY AND BRAVES, Margareta Gunnarsson, Sandviken

  MAZKHENS, Gerd Melin, Iggesund

  VESSLAVIKENS, Josefine Mattsson, Bjuråker

 

  DALARNA

  CHELENAS, Helena Carls, Säter

  COUNTRY LOOK’S, Leila Jaxgård, Idkeberget

  HIGHJUMP’S, Vanja Sandin, Borlänge

  LIDMARKENS, Agnetha Högberg, Rättvik

  LISSLINDAS, Ewa Lysén Hedwall, Tällberg

  ROSEBIRDS, Gun-Britt Söderberg, Hedemora

  SINCHER’S, Maria Grind, Idkeberget

  TINGVELL’S, Maria Bergeå, Stora Skedvi

 

  VÄRMLAND

  CALM COUNTRY’S, Monica Stegander, Ekshärad

  GLITTERTIND, Kari Sundqvist, Edsvalla

  LABBEEXPRESSEN, Marianne Pettersson, Väse

  MYLABS, Meta Tolfsson-Gustavsson, Borgvik

  RINGLETS, Bengt Gustafsson, Deje

  SVALLVIKENS, Ulrika Samuelsson, Karlstad

  TROFAST, Elisabet Andersson, Kristinehamn

 

  ÖREBRO

  EXIQUUS, Therese Bouvin, Nora

  GROTTBJÖRNENS: Katarina Ingeloff, Lindesberg

  O’SOFINAS,, Lotta & Magnus Larsson, Odensbacken,

  PUGHULT’S, Susann Spåre, Laxå

  SKOGSBRYNETS, Håkan & Irene Henriksson

  TRAINLINE, Eva Tenne, Örebro

 

  VÄSTMANLAND

  EAGLEBESS, Barbro Karlsson, Kungsör

  FOUR STEPS, Eva Åkerlund, Köping

  GROOVIE’S, Inger Bolin, Västerås

  KHAMSE’S, Ulla Ewelönn, Norberg

  KOLARBOGÅRDEN, Camilla Wiberg, Ransta

  LABBEHUSET, Margareta Dahl, Arbåga

  SCENICKS, Patricia Brundin, Fellingsbro

 

  UPPSALA

  GELTMANS, Ola Eriksson, Storvreta

  HUNGRY HEART’S, Susanne Ekstedt, Vattholma

  LABBRET’S, Eva Magnusson, Ekolsund

  MODUS VIVENDIS, Birgitta Hjelm, Knivsta

  MUSICAL’S, Susanne Rehlin, Örsundsbro

  QUINLINE’S, Grete & Jenny Lindell

  RAGLAN, Dan Eriksson, Enköping

  ROSSMIX, Moa Persson, Helene Strömbom & Kerstin A-son

  SMART FELLOW’S, Yvonne Westerlund, Tierp

  SOMETHING NEW’S, Lena Karlsson, Runhällen

  THORSVI, Anita & Jörgen Norrblom, Enköping

 

  STOCKHOLM

  ANDYCAP, Håkan Dahlin, Sollentuna

  ANNUAL’S, Lena Wiberg Johansson, Hölö

  BEXZIMA, Annelie Odén, Ösmo

  COLAS, Peter Söderberg, Bro

  CROSSWOOD, Lars-Olof Carlén, Munsö

  DIPPER’S, Solveig Gyring, Väddö

  ELMSHORN, Eva Derland, Rånäs

  FORTUNA LABS, Marie-Louise Bergström

  LABLUSTRIOUS, Christine Chiacchiaretta, Grödinge

  LABVISIONS, Annelie Englund, Munsö

  MILLMARSH’S, Eva Zetterdahl, Bromma

  PILENS, Sofi Piehl, Rimbo

  PLAYWATERS, Eva Lagerqvist, Ingarö

  SUPERIOSITY, Zanna Bergersen

  TOPGRADE, Lena Almstedt, Sorunda

  VILLA ORRNÄSETS, Cajsa Collitch, Tyresö

  VILTFÅGELNS, Monica Öhman, Spånga

  VILTVÅRDANS, Monica Thoresson, Herräng

  WINDLEAF, Emma Brantsjö, Vallentuna

  WINGPENNAN, Ulrika Järdin Aronsson, Upplands Väsby

 

  SÖDERMANLAND

  BUMPKIN’S, Gabriella & Anders Dillström, Stallarholmen

  FULL BLAST, Monica Grindberg, Björkvik

  KÖRNINGE, Tina Jansson, Tystberga

  MAINLINE’S, Lena Enlund-Johansson, Björkvik

  QUITE EASY, Lisa Arvidsson, Ärla

  STARSHOLMA, Susanna Hultman, Vingåker

 

För att läsa om de kriterier som gäller för uppfödare att få ha länk här ( visar då blått kennelnamn) så gå in här och läs vidare.

Bra även att veta för presumtiva valpköpare. Klicka här >>

  ÖSTERGÖTLAND

  AQUADOR, Anna Linderhed, Nykil

  ASKRIKES, Bitte Sjöblom, Vadstena

  BIAGOTTI, Ingela Corander, Motala

  BLIZZAMI, Inger Pettersson, Fornåsa

  CA’KRIST, Carina Ström, Vikingstad

  CASSATAS, Ann-Charlott & Jan-Olov Karlsson, Borghamn

  CHAMYTAS, Ingrid Kjellgren, Ödeshög

  FÅGEL FENIX, Margareta Claesson-Thoor, Boxholm

  HEADING, Niklas Persson, Gryt

  JOPLAYAS, Ulla-Britt Karlsson, Motala

  KAMRATS, Inge E-son Thoor, Boxholm

  KEFVERÖN'S, Rolf Hammarlund, Motala

  KULLAHOLMS, Marie Danielsson, Motala
  MA ROGG'S, Marina Söder, Motala

  MELLARGUS, Berit Mellqvist, Söderköping

  OAKROADS, Inga-Lill Thörnberg, Rimforsa

  PILKÄLLANS, Birgitta Jonasson, Mjölby

  TROLLMORS, Astrid Silverhjelm, Mjölby

  WAIVING TAILS, Thessa Ring, Borensberg

 

  JÖNKÖPING

  FORSVINDEN, Gunilla Olsson, Holsbybrunn

  HULTRUM’S, Sonny Walter, Sävsjö

  LILL HULDAS, Carina Asp, Eksjö

  RONDEUS, Ulla Erdeberg, Landstorp

  TRANÅSENS, Anneli Nilsson Ling, Anderstorp

 

  VÄSTRA GÖTALAND

  ALEBÄCKENS GÅRD, Margareta Stigson, Skövde

  BIRDKEEPERS, Anna Carin Johansson, Prässebo

  CAPANDUS, Catarina Svenningsson, Ödsmål

  DATSREGES, Ann-Marie Björnberg, Tidaholm

  FAIRFIELD’S, Tord & Carina Mansfield, Lilla Edet

  GRÖNA HUND, Camilla Reimer, Västra Frölunda

  HIGHSTONE, Inger Fransson, Falköping

  ILIADENS, Willy Gustafsson, Sollebrunn

  INGMOS, Åsa Iletorp, Stillingsön

  LABBONITA’S, Anita Björklund, Fagersanna

  LABBÅSLYCKORNAS, Lotta Johansson-Fröjd,Tidaholm,

  LABRICAS, Lotta Larsson, Värning

  LANDKRABBANS, Erika Olofsson, Henån

  LORCAS, Annika Nicklasson, Torslanda

  MINNOWS, Charlotte Lindell, Hisings Backa

  MONK VALLEY, Anette Jansson, Hedekas

  NEW GRENWILL’S, Solveig Wahlström, Bohus-Björkö

  RAINSTONE, Monica Anderson, Sollebrunn

  RUNNEKULLENS, Annelie Klint, Tidaholm

  RÖVARKUNGEN, Christine Edvinsson, Grimsås

  SILVER SMITHY, Karin Råhnängen, Falköping

  SILVERGRUVANS, Ulla-Britt Östman, Timmersdala

  SONGBIRDS, Jonatan Bake, Seglora

  SJÖBYGÅRDENS, Gunilla Andersson, Horred

  SÅNGFÅGELNS, Olivia Schell, Seglora

  TASSTRAMPET, Charlotte Andersson, Lidome

  TOMTEBOLYCKAN, Petra Houba-Dubois, Tvärred

  VILTVATTNETS, Annika Hernqvist, Aplared

  WALLWEIN’S, Marita Schmidt, Alingsås

  WIMSEY’S, Lena Björnelin, Sollebrunn
  ÄNGHAGENS, Marie Rosenqvist, Orust

 

  HALLAND

  AIROTKIVS, Britt-Marie Persson, Torup

  EKESTJÄRNANS, Josefine Möller, Varberg

  GOLDENMOONSTONES, Lotta Hansen, Laholm

  HALLABÖKES, Carina Persson, Hyltebruk

  LAB NOVA, Linda Nordblom, Onsala

 

  KRONOBERG

  FALKLABS, Britt-Marie Falk, Tolg

  GLENROSE, Kristina Kober, Ör

  LABBEGÅRDENS, Linda Ringström, Traryd

  MULATORP, Jim Johansson & Ewelina Stanislawska

  UTNÄS, Anne Bengtsson, Ör

 

  KALMAR

  DINEROO’S, Anette Jonsson, Ljungbyholm

  SJÖFJÄRILEN’S, Bo Kornberg, Söderåkra

  SPRING FEVER’S, Mary Nilsson, Löttorp,

 

  BLEKINGE

  RITOUS, Irene Svensson, Mörrum

  SEABIRDS, Monica Jarl, Ramdala

 

  SKÅNE

  APPLEJACK’S, JCjc Ericsson, Rinkaby

  BENLIZ, Susanne Mayer Nilsson, Ludviksberg

  BERNTSSONS, Annika Berntsson, Skurup

  BÖKARDALEN, Håkan Samevik, Tyringe

  CACCIA, Katja Sjöberg, Oxie

  DIGGE MOUNTAINS, Sandra Dagsberg, Östra Sönnarslöv

  ELDIVAS, Christel Hansson, Örkelljunga

  FELTENZELLES, Sofia Feltenberg, Vellinge

  FIGGEFILURS, Ann Fridlundh-Olsson, Broby

  GOLD KLITT’S, Michael Salenius, Gualöv

  JÄRABÄCKENS, Kerstin Persson, Eslöv

  KROPPSMARKEN, Katarina & Lars Ramberg

  LABBEDOO, Vanessa Taylor, Trelleborg

  LE-COP’S, Ewa Rosén, Flyinge

  LIKE’IMS, Virge Johansson, Sösdala

  LIMEFLOWERS, Ellinore Månsson, Ötkelljunga

  LINE UP, Sofia Pamqvist, Ljungbyhed

  MÅNSTORP, Gudrun Höjbert, Vellinge

  RETRIEVING JOY’S, Cecilia Thörnqvist, Lund

  ROBUST, Carin Weibull, Skurup

  SKÄRVENÄSET’S, Tania Renhorn, Glimåkra

  SUNZIRI’S, Susanne Thelin, Kävlinge

  VESSMANTORPS, Marianne Dahl, Ljungbyhed

Copyright Labrador retrieverklubben 2019

Design Marita Björling, Webbans Illustrationer