Labradormästerskapet
Labradormästerskapet
2014
inget mästerskap
2015 inget mästerskap
2016 inställt, för få anmälningar
2017 region Labväst

Nya regler för LM
De nya reglerna får premiär 2017,
när Labväst arrangerar LM.


Regler för Labradormästerskapet

Reviderade och faställda mars 2015
Klicka här >>

   
 
Labradormästerskapet är en kombinationstävling, working test och utställning, där de som vill aspirera på en mästartitel måste deltaga i båda delarna. Mästerskapet arrangeras av en region, ibland av två i samarbete. Det är en stor och mycket krävande tillställning med många startande hundekipage, många funktionärer och med tillgång till stora markarealer. Därtill ska övernattningsmöjligheter finnas i närheten och även ett resaurangkök.

Under årens lopp har reglerna förändrats, i mitten av 90-talet antog mästerskapen epitetet Svenskt Mästerskap för Labrador retriever, men åtegick till det mindre pretantiösa begreppet Labradormästerskapet efter endast några år. En bit in på 2000-talet samlade mästerskapet så många startande att ingen region längre orkade med arrangemanget. Efter några års uppehåll kom det dock tillbaka igen då Östra förbarmade sig över tävlingarna och med bravur genomförde en fullträff med hela 140 startande. 2012 tog Västra och Skaraborg hand om mästerskapet och 2013 var det Södermanlands tur. 2014 och 2015 blev det åter uppehåll men med nya regler 2015, verkar framtiden säkrad. Eller? 2016 skulle Mittlabben stå som arrangör, men fick ställa in eftersom för få anmälningar kom in.
 
 
 
 
Mästare genom åren, från 1981

2014 - 2015 Inga mästerskap

2013
Mästare

SJCH Searovers Kits Dike,
Inga-Lena Djurberg

Unghund (Nybörjare?)
NOJV-12 SEV-12 Wallwein's Quite Easy,
Marita Schmidt

Veteran
SE J(j)CH SEJ(a) CH FTW
Searover Flamming Tanni,
Lena Brattsberg-Karlsson

2012
Mästare

SE NO JCh SE SpCh Meadowlark Dipper,
Anna-Lena Wendt

Nybörjare
Musical's Reckless,
Jeanette Jonsson

Veteran
SE VCH Älvgårdens Petite Ruche,
Ann-Katrine Björnstjerna

2011
Mästare

Lablustrious Avanti LPI LPII SEVCH,
Eva Karpnäs

Nybörjare
Musical's Which Witch,
Susanne Rehlin

Veteran
Thorsvi Cardhu,
Jörgen Norrblom

2007 - 2010 Inga mästerskap

2006
Mästare

LE-Cop's Belle By Disney,
Ewa Rosén

Junior
Lapwing's Daill,
Göran Nilsson

Veteran
LE-Cop's Am by Disney,
Lars Lindgren

2005
Mästare

Brisakaitts Chille,
Morgan Thorell

Junior
Ginstens South of the Border,
Daniel Nilsson

Veteran
SVCh Kullaholms Lady Kluck,
Marie Danielsson

2004
Mästare

Kullaholms Mattis,
Marie Danielsson

Junior
Wallwein's African Sky,
Marita Schmidt

Veteran
Colhook Ode to Joy,
Anita & Jörgen Norrblom

2003
Mästare

Masterkey's Viking,
Mats Gustafsson

Junior
LE-Cop's Eema By Disney,
Ewa Rosén

Veteran
Bjälkens Andromeda,
Anita & Jörgen Norrblom

2002
Mästare

FRJCH LE-Cop's Bonfamilles By Disney,
Gabrielle Trozelli

Junior

LE-Cop's Copacabana,
Lars Lindgren & Ewa Rosén

Veteran

SJCH Manymills Hornet,
Mona Gustavsson

2001
Mästare

LE-Cop's Belle By Disney,
Lars Lindgren & Ewa Rosén

Junior
Guamikeni´s Vargtass,
Ros-Mari Petersson

Veteran
SJCH Manymills Hornet, Mona Gustavsson

2000
Mästare

LP Agapanthus Shabby Chic,
Sofia Larsson

Junior
Trendmaker's Team Spirit,
Jenny Hamring

Veteran
Askrikes Jumping Jaqueline,
Inga Fredriksson

1999
Mästare

SJCH NJCH Nidaros Julius,
Catharina Wiberg

Junior
LE-Cop's Abu By Disney,
Lars Lindgren & Ewa Rosén

1998
Mästare

LP Capandus Still Got The Blues,
Jan-Erik Pettersson

Junior

Cassatas Thin Tarragona
Louise Rahmqvist Öhman

1997
Mästare

Kamrats Neuman,
Rasmus Larsson

Junior
Mandylike's Pretty Pride,
Susanne Ericsson

1996
Mästare

SUCH Smart Fellow's Frame By Frame,
Ulla Ljung

Junior
Frankie's Char-Li, Gustaf Nilsson

1995
Mästare

SJCH Stihls Bailey's,
Ramona & Janne Stihl

Junior
Minnows Get Set,
Johan Henriksson

1994
Mästare

SJCH Millpowers Fly-Catcher,
Pia & Bertil Rohlin

Junior
Berntssons I Love You-You,
Annika Berntsson

1993
Mästare

Askrikes Getting Closer,
Bitte Sjöblom

Junior
Askrikes Jumping Jaqueline,
Inga Fredriksson

1992
Mästare

SJCH Tomells Calamity Jane,
Inger & Jan Andersson

Junior
Minnows Easter Card,
Urban Andersson

1991
Mästare

SUCH Sörmarkas Black Treasure, Leif Gustavsson
Junior
SVCH Let's Swing Kitchen Man Blues,
H & M Larsson

1990
Mästare

SUCH Sörmarkas Black Treasure,
Leif Gustavsson

Junior
SUCH Eaglebess Navajo,
Barbro Karlsson

1989
Mästare

Amfibiens Bella,
Katarina Hårdmark-Sandström

Junior
Rocco's Stormtrooper,
Arvis Skrubis

1988
Mästare

Mc Gredy's Knatte,
Bo Andersson

Junior
Ahead We Go Lucky-Luke,
Britt Sandahl-Gustafsson

1987
Mästare

SUCH NORDJCH Popkepela's Prophet,
Curt Lundström

Junior
Spik-Lasses Gry,
Ewa Jonsson

1986
Mästare

SUCH NORDJCH Popkepela's Prophet,
Curt Lundström

Junior
Drögstas Rubin,
Gunhild Liiv

1985
Mästare

SUCH NORDJCH Popkepela's Prophet,
Curt Lundström

Junior
Spik-Lasses Charleston,
Stina Nilsson

1984
Mästare

SUCH SLCH SNJCH Like'Ims Handsome,
R & J Stihl

Junior
Ingmos Mocha-Cake,
Jan Hübinette

1983
Mästare

SUCH Minvän's Pajas,
Lena Gustafsson

1982
Mästare

INT S UCH NUCH Aases Jenny,
Björn Norrman

1981
Mästare

INT S SF UCH S N JCH Sorbus Black Jewe,
l Ingrid Gruvstad