Vilka dömer labrador på officiella utställningar 2018?
 

Listan nedan visar de av klubbarna publicerade domare, som dömer labrador retriever i Sverige under året. Sker domarändringar efter resp utställnings sista anm.datum, görs inga ändringar på nedan lista. Listan på domare fylls på så fort dessa är klara. Observera att det är preliminära domare som anges. Kontrollera gärna aktuella uppgifter på respektive arrangörs hemsida innan du anmäler.

Ordet "Cruft" pekar på att vissa vinnare vid My Dog och Stockholms Hundmässa, blir direktkvalificerade till deltagande på Crufts i England.

"Nordic" syftar på den nya arrangemangsformen, som trädde ikraft 2017. Vi ser att de internationella utställningarna har minskat till förmån för Nordic.

Uppdaterat senast
31 juli

Senaste ändringa
r
är rödmarkerade

Tillbaka >>

Dat
Ort
Typ
Arrangör
Preliminär domare
JAN
       
4 Göteborg, My Dog 1 Nordic Västra KK Herdis Halmmarsdottir, Island
5 Göteborg, My Dog 2 Int, Cruft
Västra KK Lyndall Black, Australien
21 Kumla SSRK Bergslagen Hans Rosenberg
FEB        
4
Mjölby   SSRK Östergötland Pia Razera-Brulin
MAR        
4 Moheda   SSRK Småland Gerda Groeneweg-de Klerk, Nederländerna
25 Sandviken   SSRK Gävleborg Dan Ericsson
APR
       
1 Malmö Int Sydskånska KK Renée Rault, Frankrike
7 Sundsvall Västernorrlands KK Jetta Tschokkinen, Finland
7 Kungsbacka SSRK Västra Inga Bonnez, Danmark
14 Piteå SSRK Norrbotten Johan Andersson
21 Forshaga   SSRK Värmland Lars Widén
29 Västerås Wästmanlands KK Marianne Holm-Hansen, Danmark
MAJ  
5 Visby   SSRK Gotland Patric Ragnarsson
6 Visby   SSRK Gotland Hans Rosenberg
12 Lidköping Nordic Skaraborgs KK Nina Lönner-Andersson
19 Skellefteå   SSRK Västerbotten Tuula Pratt, Finland
19 Ulriksdal   SSRK Östra Rebecca Hodge, GB
20 Östersund   SSRK Jämtland-Härjedalen Carina Östman
20 Hässleholm Nordic Nordskånska KK Lene Johansen, Danmark
26 Gimo Nordic Uppsala läns KK Joakim Ohlsson
26 Hasslarp   SSRK Södra Maureen Gostelow, Australien
27 Hasslarp SSRK Södra Bjarne Sörensen, Norge
27 Piteå Södra Norrbottens KK Paula Rekiranta, Finland
JUN  
2 Norrköping   Östergötlands KK Patric Ragnarson
3 Sundsvall   SSRK Västernorrland Natalja Skalin
9 Leksand   Dalarnas KK Carl Gunnar Stafberg
10 Vänersborg Nordic Norra Älvsborgs KK Tatjana Urek, Slovenien
16 Gränna Clubshow LRK, Region Småland Mr Andrew Metcalfe, England - hanar
Mr David Wilmshurst, England - tikar
17 Gränna   SSRK Småland David Wilmshurst, GB (Hanar)
Andy Metcalfe, GB (Tikar + BIR)
17 Vännäs   Västerbottens KK Kerstin Henriksson
29 Gällivare Nordic Norra Norrbottens KK Marija Kavcic, Slovenien
30 Alfta   Hälsinglands KK Henric Frykstrand
JUL        
1 Borås   Södra Älvsborgs KK Connie Svane Petersen (ändrad domare)
6 Tvååker Nordic Hallands KK Sjoerd Jobse
7 Tvååker   Hallands KK Wies Boermans, Nederländerna
7 Sunne   SSRK Värmland Mats Jonsson
15 Högbo (Sandviken)   SSRK Gävleborg Lars Widén
15 Piteå Int Södra Norrbottens KK Ruth Thompson, Australien
21 Köping Nordic Wästmanlands KK Rosa Agostini, Italien
28 Piteå   SSRK Norrbotten Bertil Lundgren
28 Örnsköldsvik   SSRK Västernorrland Vidar Grundetjärn (ändrad domare)
28 Ransäter Nordic Värmlands KK Gunnar Norlin
AUG
4 Märtsta, STOXA Int Stockholms KK Boris Spoljaric, Kroatien
5 Svenstavik Nordic Jämtland-Härjedalens KK Jan Roger Sauge, Norge
11 Askersund   Örebro läns KK Maritha Östlund-Holmsten
12 Ronneby   Blekinge KK Clodagh Fallon, Irland
12 Askersund   SSRK Bergslagen Tord Lundborg Zaar
18 Överkalix   Norra Norrbottens KK Gunnar Norlin
18 Norrköping Nordic Östergötlands KK Kjell Svensson
19 Eskilstuna   Södermanlands KK Juha Palosaari, Finland
25 Visby   Gotlands KK Jan-Erik Ek
26 Visby Int Gotlands KK George Schogol, Georgia
26 Backamo (Ljungskile)   Västra KK Ragnhild Ulin
SEP      
1 Öland   Småland-Ölands KK Johnny Andersson
1 Karlsborg   SSRK Västra Jan-Erik Ek
2 Karlsborg   SSRK Västra Kerstin Henriksson
2 Högbo (Sandviken) Nordic Gästriklands KK Börje Johansson
2 Vännäs   SSRK Västerbotten Theres Johansson
9 Gimo   Uppsala läns KK Chris Atkinson, GB
22 Eslöv   Sydskånska KK Eva Rautala
OKT
     
6 Sundsvall Int Västernorrlands KK Michael Leonard, Irland
28 Mjölby   SSRK Östergötland Hans Stigt, Nederländerna
NOV      
4 Växjö Int Småland-Ölands KK Lars Widén
10 Åstorp   SSRK Södra Nils Molin
10 Rättvik   SSRK Dalarna Pia Itkonen, Finland
11 Rättvik   SSRK Dalarna Juha Putkonen, Finland
17 Åre   SSRK Jämtland-Härjedalen Svante Frisk
18 Åre   SSRK Jämtland-Härjedalen Arvid Göransson
DEC      
8 Sthlms Hundmässa
Älvjö
Nordic, Cruft,
SE V-18
SKK Centralstyrelsen Jun+vet: Torbjörn Skaar
Övr + BIR: Margaret Brown, GB
    Tillbaka >>