Vilka dömer labrador på officiella utställningar 2019
 

Listan nedan visar de av klubbarna publicerade domare, som dömer labrador retriever i Sverige under året. Sker domarändringar efter resp utställnings sista anm.datum, görs inga ändringar på nedan lista. Listan på domare fylls på så fort dessa är klara. Observera att det är preliminära domare som anges. Kontrollera gärna aktuella uppgifter på respektive arrangörs hemsida innan du anmäler.
OBS Domare fylls på succesivt när de är klara från arrangörerna.

- Cruft pekar på att vissa vinnare vid My Dog och Stockholms Hundmässa, blir direktkvalificerade till deltagande på Crufts i England.
- Se V-19 betyder Svensk Vinnare 2019, Nord V-19 betyder Nordisk Vinnare 2019
- STOXA betyder Stockholm Outdor Exhibition Area.

 

Uppdaterat senast
5 december 2018

Senaste ändringa
r
är rödmarkerade

Tillbaka >>

Dat
Ort
Typ
Arrangör
Preliminär domare
JAN
       
5 My Dog 1, Göteborg Nordic Västra KK Michael Kristensen, Danmark
6 My Dog 2, Göteborg INT, Cruft Västra KK Per Iversen, Norge
20 Kumla   SSRK Bergslagen Tord Lundborg Zaar
FEB        
3
Mjölby   SSRK Östergötland Göran Bodegård
MAR        
3 Moheda   SSRK Småland  
24 Sandviken   SSRK Gävleborg Lene Johansen, Danmark
30 Malmö INT Sydskånska KK Barbara Krumpak, Slovenien
APR
       
7 Kungsbacka   SSRK Västra  
20 Sundsvall INT, Se V-19 Västernorrlands KK Kerstin Henriksson
20 Boden   SSRK Norrbotten Annelie Karlsson
21 Sundsvall   SSRK Västernorrland Lena Rollmar
27 Forshaga   SSRK Värmland  
28 Västerås   Wästmanlands KK Anne Livø Buvik, Norge
MAJ
4 Visby   SSRK Gotland Lena Hägglund
5 Visby   SSRK Gotland Marjo Jaakkola, Finland
11 Ulriksdal (Sthlm)   SSRK Östra  
12 Lidköping Nordic Skaraborgs KK Ann-Christin Johansson
19 Östersund   SSRK Jämtland/Härjedalen  
19 Hässleholm Nordic Nordskånska KK Maria Teresa Mondo Gabrielli, Italien
25 Österbybruk Nordic Uppsala läns KK  
25 Hasslarp   SSRK Södra  
26 Hasslarp   SSRK Södra  
26 Piteå Södra Norrbottens KK Dina Korna, Estland
JUN  
1 Norrköping   Östergötlands KK Anne-Chatrine Edoff
8 Märsta, STOXA   Stockholms KK Jan-Erik Ek
9 Vänersborg Nordic Norra Älvborgs KK Sanna Vakkilaninen, Finland
15 Leksand   Dalarnas KK  
15 Tjolöholms slott Club Show Labradorklubben
Region Labväst
Valpar + hanar: Tony Floyd, GB
Tikar + BIR: Linda Harvey Major, GB
Tidigare förväxling av domarna.
16 Gränna   SSRK Småland  
16 Vännäs   Västerbottens KK  
29 Gällivare Nordic Norra Norrbottens KK Ann Carlström
30 Borås   Södra Älvsborgs KK Jan Herngren
JUL        
6 Sunne   SSRK Värmland  
7 Alfta   Hälsninglands KK  
12 Tvååker Nordic Hallands KK  
13 Tvååker   Hallands KK  
14 Högbo/Sandviken   SSRK Gävleborg Bertil Lundgren
14 Piteå INT Södra Norrbottens KK Tino Pehar
21 Västerås (inte Köping) Nordic Wästmanlands KK  
27 Piteå   SSRK Norrbotten Riitta Niemelä, Finland
28 Ransäter Nordic Värmlands KK Rui Oliveira, Portugal
AUG
4 Svenstavik Nordic Jämtland-Härjedalens KK  
10 Askersund   Örebro Läns KK  
11 Askersund   SSRK Bergslagen  
11 Ronneby   Blekinge KK  
17 Överkalix   Norra Norrbottens KK  
17 Norrköping Nordic Östergötlands KK Annelie Karlsson
18 Eskilstuna   Södermanlands KK  
24 Backamo, Ljungskile   Västra KK  
25 Märsta, STOXA   Stockholms KK  
31 Örnsköldsvik   SSRK Västernorrland Olga Tesienko, Ryssland
31 Karlsborg   SSRK Västra  
31 Visby   Gotlands KK  
SEP      
1 Visby INT Gotlands KK  
1 Karlsborg   SSRK Västra  
1 Vännäs   SSRK Västerbotten  
7 Högbo/Sandviken Nordic Gästriklands KK  
8 Öland   Småland/Ölands KK  
14 Gimo   Uppsala läns KK  
22 Eslöv   Sydskånska KK  
OKT
     
12 Sundsvall   Västernorrlands KK  
27 Mjölby   SSRK Östergötland  
NOV      
1 Växjö INT Småland/Ölands KK  
9 Åstorp   SSRK Södra  
9 Rättvik   SSRK Dalarna Sjoerd Jobse
10 Rättvik   SSRK Dalarna Marjo Jaakkola, Finland
16 Åre   SSRK Jämtland/Härjedalen  
17 Åre   SSRK Jämtland/Härjedalen  
DEC      
15 Stockholms Hundmässa

Nordic, Cruft
Nord V-19

SKK Centralstyrelsen jun + vet: Branislav Rajic, Slovenien
övr + BIR: Sven Slettedal, Norge
    Tillbaka >>