Klicka på bilderna så öppnas de i nytt fönster, mycket större.
Den 1 november arrangerade LRK sitt andra A-prov för säsongen, utanför Strängnäs i ett typiskt novemberväder, gråmulet med lite regn i luften. Provet gick på fasaner i fågelrika marker där många apporter blev mycket utmanande för hundar och förare i den svåra terrängen.
Domare var Kicki Pilenås, Åza Vikström, Bitte Sjöblom
och Mats Närling..
När provet bröt för lunch tidigt på eftermiddagen, var fyra ekipage kvar i tävlingen - Lena Bratsberg-Karlsson med Searover Fames Sky, Lars Finne med Ringlets Heron, Anna Werner med Searover Max Selma samt Jenny Hamring med Blackthorn Attack. Tyvärr fick Jenny se sig slagen och kvar var tre ekipage. Provet var till stor del en trampjakt som sedan avslutades med en drive.
Pristagare:
Vinnare - 1:a pris + Cert, Ringlets Heron,
förd av Lars Finne
2:a placering - 1:a pris + CK, Searover Fames Sky,
förd av Lena Bratsberg-Karlsson
3:e placering - 1:a pris, Searover Max Selma,
förd av Anna Werner
Grattis till alla!
LRK tackar markägare, domare, provledning, funktionärer, spanielförare och skyttar för en mycket bra jakt och ett väl genomfört prov!
LRK framför också ett stort tack igen till SSRK Östra som har stöttat och hjälpt oss med våra två A-prov den här säsongen!
Copyright Labrador retrieverklubben 2019
Ansvarig utgivare är klubbens ordförande
Design Marita Björling, Webbans Illustrationer