Tikar |
BEST IN SHOW + cert
Wallwein’s Gigandos Tradition,
Äg. Maritha Schmidt, Alingsås
|
2 BT, R-CERT Afinmore Acelina,
Äg. Madeleine Nikolaisen, Gärsnäs
3 BT SEU(U)CH Wallwein’s Black Granit, Äg Maritha Schmidt, Alingsås
4 BT FI CH(U), DK CH(U), SE VCH, SE U(U)CH Villa Orrnäsets Tina Turner,
Äg. Cajsa Collitch, Tyresö
Valpklass I tikar
1 HP Wallwein’s Kizz Zin Fire,
Äg. Maritha Schmidt, Alingsås
2 HP Wallwein’s Kumala Red,
Äg. Christina Hättström, Askersund
3 Seabirds I’m Made For You,
Äg. Karin Råhnängen, Falköping
4 Alebäcks Gårds Princess Estrid,
Äg. Margareta Stigson, Skövde
Valpklass II tikar
1 HP Wallwein’s II Sassi Rosso,
Äg. Maritha Schmidt, Alingsås
2 HP Labbeskogens Lollipop,
Äg. Diana Lilleeng, Bollebygd
3 Annaul’s Pink Panther,
Äg. Lena Wiberg-Johansson, Hölö
4 Andycap Evening Star,
Äg. Håkan Dahlin, Sollentuna
Juniorklass tikar (BIS-Junior)
Exc-1 CK Wallwein’s Gigandos Tradition,
Äg. Maritha Schmidt, Alingsås
Exc-2 CK Kroppsmarkens Forever Amber,
Äg. Katarina & Lars Ramberg, Tjönarp
Exc-3 CK Viltfågelns Lovely Music, Äg. Monica Öhman, Spånga
Exc-4 CK Retrieving Joy’s Black Beauty, Äg. Maria Richter, Öckerö
Exc-R CK Fieldvalley’s Hello Majken, Larry Gustavsson, Skänninge
Unghundsklass tikar
Exc-1 CK Villa Orrnäsets Opal,
Äg. Jan-Roger Sauge, Norge
Exc-2 CK Ingmos Hill Of Grace, Äg. Åsa Iletorp, Stilingsön
Exc-3 CK O’sofinas La Vida, Äg. Lotta & Magnus Larsson, Odensbacken
Exc-4 CK Tjotte’s Twilight Sparkle,
Äg. Emma Sandström, Linköping
Jaktklass tikar
Exc-1 CK Windleaf Dancing Queen,
Äg. Anna Linderhed, Nykil
Öppenklass tikar
Exc-1 CK Afinmore Acelina,
Äg. Madeleine Nikolaisen, Gärsnäs
Exc-2 CK Wallwein’s Elyssia, Äg. Christina Hättström, Askersund
Exc-3 CK SE VCH Vättersnipams Starlight,
Äg. Innger Aamodt, Brandstorp
Exc-4 CK NO V-16, NO JV-16 Andycap Diamonds Are Forever,
Äg. Emma Brantsjö, Vallentuna
Championklass tikar
Exc-1 CK SE U(U)CH Wallwein’s Black Granit, Äg. Maritha Schmidt, Alingsås
Exc-2 CK FI CH(U), DK CH(U), SE VCH, SE U(U)CH Villa Orrnäsets Tina Turner, Äg. Cajsa Collitch, Tyresö
Exc-3 CK C.I.E, NORD UCH, EUW-15 Diamond Dreams Of Rocheby,
Äg. Håkan Dahlin, Sollentuna
Exc-4 CK SE U(U)CH Andycap Diamond Dreams,
Äg. Anne Dagbäck Printz, Vadstena
Veteranklass tikar
Exc-1 CK SE U(U)CH, DK CH(U) Viltfågelns Golden Queen
Äg. Monica Öhman, Spånga
Exc-2 CK C.I.E, FI V-13, NO V-13, NORD UCH, NORD V-13, SE VV-16-17 Tjotte’s Fan Bloody Tastic,
Äg. Emma Sandström, Linköping
Exc-3 CK Wallwein’s Nemea Boutari, Äg. Margareta Stigson, Skövde
Exc-4 CK SE VCH, SE U(U)CH Ingmos Umbala, Äg. Åsa Iletorp, Stilingsön
|
Labradorklubbens styrelse
framför härmed sitt varma tack till alla funktionäerer, domare och inte minst utställare, för en bra och mkt trivsam utställning i labradorens tecken. |
|
Labradorklubbens Club Show 2018
16 juni i Gränna
Domare: Andrew Metcalfe GB, valpar och hanar
David Wilmshurst GB, tikar och BIS
Drygt 140 labradorer var anmälda!
|
|
BEST IN SHOW VALP
Wallwein’s II Sassi Rosso,
Äg. Maritha Schmidt, Alingsås
BIS-valp 2 Wallwein’s Kutch McDougall,
Äg. Maritha Schmidt, Alingsås
BIS-valp 3 Labbonita’s Tellus,
Äg.
Anitha Björklund, Fagersanna
BIS-valp 4 Wallwein’s Kizz Zin Fire, Äg Maritha Schmidt, Alingsås
BIS jakt
Windleaf Dancing Queen,
Äg. Anna Linderhed, Nykil
|
|
BIS veteran
SEU(U)CH, DKCH(U) Viltfågelns Golden Queen
Äg. Monica Öhman, Spånga
BIS avelsgrupp
C.I.E, NORDUCH, EUW-15 Diamond Dreams Of Rocheby, Äg Håkan Dahlin, Sollentuna
BIS uppfödare
Wallwein’s kennel,
Äg. Maritha Schmidt, Alingsås
|
|
|
|
BIS (Bästa tik)
Wallwein’s Gigandos Tradition (tog cert)
Äg. Maritha Schmidt, Alingsås
|
|
|
BIS Reserv (Bästa hane)
DKCH(U), SEU(U)CH
Kroppsmarkens Illustration,
Äg. Katarina & Lars Ramberg, Tjönarp
|
|
|
BIS Valp
Wallwein’s II Sassi Rosso,
Äg. Maritha Schmidt, Alingsås
|
|
Hanar |
BEST IN SHOW RESERV
DKCH(U), SEU(U)CH
Kroppsmarkens Illustration,
Äg. K & L Ramberg, Tjönarp
|
2 BH C.I.E, C.I.B, DK V-13, NOUCH, NO JV-12, DKUCH, SEUCH, SE JV-12 Wallwein’s Quite Easy, Äg. Maritha Schmidt, Alingsås
3 BH, CERT Assassin Prinssi Sahrami,
Äg. Jan-Roger Sauge, Norge
4 BH, reserv-CERT Utnäs Just Jonny Walker
Äg. Carina Berg, Växjö
Valpklass I hanar
1 HP Wallwein’s Kutch McDougall,
Äg. Maritha Schmidt, Alingsås
2 HP Kroppsmarkens Black Diamond,
Äg.
Marika Torsensson, Löddeköping
3 Digge Mountains King Of Kings,
Äg. Anna Karlsson, Stockaryd
Valpklass II hanar
1 HP Labbonita’s Tellus,
Äg
Anitha Björklund, Fagersanna
2 HP Something New’s Salt N Pepper,
Äg. Lena & Johanna Karlsson, Runhällen
3 Oakroad’s Missionary Man,
Äg. Evelina Helgesson, Linköping
4 Labbeskogens Caramel,
Äg. Diana Lilleeng, Bollebygd
Juniorklass hanar
Exc-1 CK Melicmark Redshift,
Äg. Anneli Jonsson, Ökerö
Exc-2 CK Wallwein’s Gemtree Bloodstone,
Äg. Maritha Schmidt, Alingsås
Exc-3 Digge Mountains Jabba Babba Doo,
Äg. Rolf Josefsson, Glimåkra
Exc-4 Labricas Spamalot,
Äg. Emma & Fredrik Widmark Kilborn, Skövde
Unghundsklass hanar
Exc-1 CK Assassin Prinssi Sahrami,
Äg. Jan-Roger Sauge, Norge
Exc-2 CK Retrieving Joy’s Boy Of Emil,
Äg. Anneli Jonsson, Ökerö
Exc- 3 Tjotte’s Royal Mission,
Äg. Mona-Lisa Carlsson, Ljungby
Jaktklass hanar
Exc-1 CK C.I.E, C.I.B, DK V-13, NOUCH,
NO JV-12, DKUCH, SEUCH, SE JV-12
Wallwein’s Quite Easy,
Äg. Maritha Schmidt, Alingsås
Exc-2 CK Silver Smithy Here To Stay,
Äg. Ulrika Lindbom, Habo
Öppenklass hanar
Exc-1 CK Utnäs Just Jonny Walker,
Äg. Carina Berg, Växjö
Exc-2 CK Windleaf Disco,
Äg. Emma Brantsjö, Vallentuna
Exc-3 CK Sjöbygårdens Scream And Shout, Äg. Gunilla Andersson, Horred
Exc-4 CK Sjöbygårdens Uno Dos Tres,
Äg. Gunilla Andersson, Horred
Championklass hanar
Exc-1 CK DK CH(U), SE U(U)CH Kroppsmarkens Illustration,
Äg. Katarina & Lars Ramberg, Tjönarp
Exc-2 CK NO UCH Mambrinos Fair Play,
Äg. Jan-Roger Sauge, Norge
Exc-3 CK SE U(U)CH, NO UCH Fieldvally’s Edvin, Äg. Lena Wiberg-Johansson, Hölö
Exc-4 CK SE U(U)CH Sabattis Mission Impossible,
Äg. Anne Dagbäck Printz, Vadstena
Veteransklass hanar
Exc-1 CK SE VCH Sångfågelns Werther,
Äg. Ann-Charlotte Larsson, Väring
Exc-2 CK SE U(U)CH, SE VCH, SE VV-17 Tjotte´s Run For President,
Äg. Mona-Lisa Carlsson, Ljungby
|
|
Våra sponsorer: |
|
|
|
|