Resultat CS 2019

Club Show 15 juni 2019
Tjolöholms Slott
Arrangör region Lab Väst
Domare
Valpar + hanar: Sue Marskell, GB
Tikar + Bir: Linda Harvey Major, GB


BEST IN SHOW:

DK CH(U) Fieldvalley’s Edith Marie,
Äg. Nina Winter Phillips, DK

BEST IN SHOW-reserv:
DKCH(U), LPI, RLD F, RLD N, SEU(U)CH Kroppmarkens Northern King, Äg. Marika Torstensson, Löddeköping

BEST IN SHOW-valp:
1 Andycap Fairy Tale, Äg. Håkan Dahlin, Sollentuna
2 Wallwein’s Morgan Bay, Äg. Marita Schmidt, Allingsås

BEST IN SHOW-junior:
1 Kroppmarkens Black Diamond,
Äg. Marika Torstensson, Löddeköp.
2 Änghagens Salmiak, Äg. Marie Rosenqvist, Svanesund

BEST IN SHOW-veteran:
1 DKCH(U), LPI, RLD F, RLD N, SEU(U)CH Kroppmarkens Northern King, Äg. Marika Torstensson, Löddeköping
2 SE VCH Wallwein’s Nemea Boutari,
Äg. Margareta Stigson, Skövde

BEST IN SHOW-jakt:
C.I.B, C.I.E, DK V-13, NOJV-12, SEJV-12,
SE, DK, NO CH
Wallwein’s Quite Easy, Äg. Marita Schmidt, Allingsås

BEST IN SHOW-uppfödargrupp:
1 HP Kennel Wallwein’s, Marita Schmidt
2 HP Kennel Kroppmarkens, Katarina Ramberg
3 Kennel Labricas, Ann-Charlotte Larsson
4
Kennel Spring Fever's


Bästa hane:
1 BIM DK CH(U), LPI, RLD F, RLD N, SE U(U)CH Kroppmarkens Northern King, Äg. Marika Torstensson, Löddeköping
2 CERT, Champion idag! Mambrinos Kygo, Äg. Jan-Roger Sauge, Norge
3 DK CH(U), SE U(U)CH Kroppsmarkens Illustration,
Äg. Katarina Ramberg, Tjörnarp
4 SE U(U)CH, SE VCH Sea-Birds Peaceful Love,
Äg. Katrin Kimming, Viken
Oplacerad med Reserv-CERT Mambrinos Russell,
Äg. Jan-Roger Sauge, Norge

Bästa tik:
1
CERT, Champion idag! DK CH(U) Fieldvalley’s Edith Marie,
Äg. Nina Winter Phillips, Danmark
2 Reserv-CERT Ingmos Fairview, Äg. Camilla Berlin, Fagerfjäll
3 DK CH(U), SE U(U)CH, SE VCH Sea-Birds Make My Day,
Äg. Lena Frisell, Frillesås
4 Millmarsh’s Vintage Chic, Äg. Leonie Burger, Nederländ.

Valpklass 2 hanar:
1 HP Wallwein’s Morgan Bay, Äg. Marita Schmidt, Allingsås
2 HP Villa Orrnäsets Batman, Äg. Jan-Roger Sauge, Norge

Valpklass 2 tikar:
1 HP Andycap Fairy Tale, Äg. Håkan Dahlin, Sollentuna
2 HP O’sofinas Let’s Dance, Äg. Lotta Larsson, Odensbacken
3 HP Andycap First Impression,
Äg. Anne Dagbäck-Printz, Vadstena
4 HP O’sofinas She’s The One

Juniorklass hanar:
Exc-1 CK Kroppmarkens Black Diamond,
Äg. Marika Torstensson, Löddeköping
Exc-2 Island Hunters Valhallas Njord,
Äg. Anna Gustafsson, Göteborg
Exc-3 Ingmos Kendall-Jackson, Äg. Åsa Illetorp, Stillingsön
Exc-4 Grottbjörnens Vincent,
Äg. Katarina Ingeloff, Lindesberg

Unghundsklass hanar:
Exc-1 CK Labbeskogens Gummybear,
Äg. Rebecca Zettermark, Gråbbo
VG-2 Rövarkungens Neville Longbottom,
Äg. Christine Edvinsson, Grimsås

Bruks/jaktklass hanar:
Exc-1 CK C.I.B, C.I.E, DK V-13, NO JV-12, SE JV-12, SE, DK, NO CH Wallwein’s Quite Easy,
Äg. Marita Schmidt, Allingsås
Exc-2 CK Lab Eminente’s Ebony Dream,
Äg. Frank Agerup, Danmark
Exc-3 CK Honeyguide’s Heart Unbroken, Maria Höst, DK
Exc-4 CK J Grottbjörnens Artur, Äg. Katarina Ingeloff, Lindesberg

Öppenklass hanar:
Exc-1 CK Mambrinos Russell, Äg. Jan-Roger Sauge, Norge
Exc-2 CK Tjotte’s Royal Mission, Äg. Mona-Lisa Carlsson, Ljungby
Exc-3 CK Fieldvalley’s Don Quixote, Äg. Nina Winter Phillips, DK
Exc-4 Mallorn’s Dancing For Free, Äg. Mona-Lisa Carlsson, Ljungby

Champion hanar:
Exc-1 CK NO UCH Mambrinos Kygo, Äg. Jan-Roger Sauge, Norge
Exc-2 CK DK CH(U), SE U(U)CH Kroppsmarkens Illustration, Äg. Katarina Ramberg, Tjörnarp
Exc-3 CK SE U(U)CH, SE VCH Sea-Birds Peaceful Love, Äg. Katrin Kimming, Viken
Exc-4 CK SE U(U)CH, SE V-19 Wallwein’s Gemtree Bloodstone, Äg. Marita Schmidt, Allingsås

Veteranklass hanar:
Exc-1 CK DK CH(U), LPI, RLD F, RLD N, SE U(U)CH Kroppmarkens Northern King, Äg. Marika Torstensson, Löddeköping
Exc-2 CK SE U(U)CH Clown’s Jupiter, Äg. Kristina Persson, Borås
Exc-3 CK SE U(U)CH, SE VCH, SE VV-18 Sångfågelns Werther, Äg. Ann-Charlotte Larsson, Väring
Exc-4 CK SE U(U)CH, SE VCH, SE VV-17 Tjotte’s Run For President, Äg. Mona-Lisa Carlsson, Ljungby

Juniorklass tikar:
Exc-1 CK Änghagens Salmiak, Äg. Marie Rosenqvist, Svanesund
Exc-2 CK Spring Fever’s Love In The Answer, Äg. Ulf Mattsson, Ängelholm
Exc-3 CK Aquador Urchin, Äg. Henrik Aamodt, Forserum
Exc-4 CK Spring Fever’s It Had To Be You, Äg. Mary Nilsson, Löttorp

Unghundsklass tikar:
Exc-1 CK Millmarsh’s Vintage Chic, Äg. Leonie Burger, Nederländerna
Exc-2 CK NORD JV-18 Pashkira’s Miss Marple, Äg. Berit Lund, Norge
Exc-3 CK SE JV-19 Wallwein’s Il Sassi Rosso, Äg. Marita Schmidt, Allingsås
Exc-4 CK Annual’s Pink Panther, Äg. Lena Wiberg Johansson, Hölö

Öppenklass tikar:
Exc-1 CK Ingmos Fairview, Äg. Camilla Berlin, Fagerfjäll
Exc-2 CK SE VCH Superiosity Mala Dark, Äg. Zanna Bergersen, Järfälla
Exc-3 CK Afinmore Acelina, Äg. Madeleine Nikolaisen, Gärsnäs
Exc-4 CK Le-cops Ylia, Äg. Ewa Rosén, Flyinge
Oplacerad CK Labricas Bianca Solderini, Äg. Ann-Charlotte Larsson, Väring
Oplacerad CK O’sofinas Temptation, Äg. Lotta Larsson, Odensbacken

Championklass tikar
Exc-1 CK DK CH(U) Fieldvalley’s Edith Marie, Äg. Nina Winter Phillips, Danmark
Exc-2 CK DK CH(U), SE U(U)CH, SE VCH Sea-Birds Make My Day, Äg. Lena Frisell, Frillesås
Exc-3 CK C.I.B, EUW-15, NORD UCH Diamond Dreams Of Rocheby, Äg. Håkan Dahlin, Sollentuna
Exc-4 CK Villa Orrnäsets Opal, Äg. Jan-Roger Sauge, Norge

Veteranklass tikar:
Exc-1 CK SE VCH Wallwein’s Nemea Boutari, Äg. Margareta Stigson, Skövde
Exc-2 CK DK CH(U), SE U(U)CH, SE VCH Sea-Birds Give Me Some Lovin, Äg. Kristina Lindstrand, Alafors
Exc-3 CK Ingmos Herminia, Äg. Åsa Davidsson, Härryda 

Best in Show 2019 Ch Fieldvalley's Edith Marie

BIS-Reserv, Ch Kroppsmarkens Northern King

BIS-valpar, 1 (t h) Andycap Fairy Tale, 2 Wallwein’s Morgan Bay

BIS-Junior Kroppmarkens Black Diamond

BIS-Veteran, Ch Kroppsmarkens Northern King

BIS-Jakt, Ch Wallwein’s Quite Easy

BIS Uppfödargrupp, kennel Wallwein's

Tack!

Huvudstyrelsen riktar ett stort tack till region Lab Väst för ett mycket bra genomfört arrangemang med hjälp av duktiga funktionärer, vi tackar våra domare,
våra utställare och vår publik.

Inte minst tackar vi våra sponsorer för fina priser.

Copyright Labrador retrieverklubben 2019

Design Marita Björling, Webbans Illustrationer