Skokloster Slott
Arrangör region Östra
Domare:
Anna Geschwindt Eriksson (valpar och hanar) Dan Ericsson (tikar och BIS)
En historisk utställning inom Labradorklubben, som under en världsomspännande pandemi visar att samhället åter vågar öppna upp mot normala tider. Från början var två engelska domare kontrakterade att döma här, det är kutym att domare från rasens hemland dömer på vår Club Show, men då karantärstider och restriktioner hindrade våra enelsmän att fr a kunna resa hem igen, så blev två av våra egna rasspecialister inbjudna. Något som knappast någon hade anledning att bli besviken över.
BIS- valp Wallwein’s Yann Chave Crozes,
Äg. Maritha Schmidt, Allingsås
BIS-valp 2 Wallwein’s Zenato Ripassa Superiore,
Äg. Maritha Schmidt, Allingsås
BIS-valp 3 Rövarkungens Anne Bonny,
Äg. Kari Sundqvist, Edsvalla
BIS-valp 4 Windleaf Legacy,
Äg. Annette Karlsson, Skogås
Best In Show och bästa hane,
cert, championat
Ingmos Love,
Äg. Åsa Iletorp, Stillingsön
2 Bästa hane FI UCH J NO UCH NORD V-19 SE (U)CH SE V-19 Wallwein’s Gemtree Bloodstone,
Äg. Maritha Schmidt, Allingsås
3 Bästa hane R-cert
Blackhills Simply The Best For Kroppsmarken,
Äg. Katarina Ramberg, Tjönarp
4 Bästa hane
EUW-15 NO UCH NORD VV-19 SE U(U)CH SE VV-19 Ingmos Windsor,
Äg. Lena Karlsson, Runhällen
Bästa tik & BIS-reserv
NO UCH SE U(U)CH Lemonys Lime,
Äg. Kari Henie, Norge
2 Bästa tik
C.I.E DK CH(U) FI UCH SE U(U)CH SE VCH Villa Orrnäsets Tina Turner,
Äg. Cajsa Collitch, Tyresö
3 Bästa tik, cert Wallwein’s Rocking Horse,
Äg. Maritha Schmidt, Allingsås
4 Bästa tik, R-cert Lemonys Orange Blossom,
Äg. Kari Henie, Norge
Bästa avelsgrupp
Windleaf Essie,
Äg. Emma Brantsjö, Vallentuna
Bästa uppfödargrupp
Wallwein’s kennel,
Innehavare Maritha Schmidt, Allingsås
Bästa junior
Froxfield Born To Run,
Äg. Anne Dagbäck Printz, Vadstena
Bästa jaktklass
J Musical’s Shake Rattle And Roll,
Äg. Susanne Rehlin, Öresundsbro
Bästa veteran
EUW-15 NO UCH NORD VV-19 SE U(U)CH SE VV-19 Ingmos Windsor,
Äg. Lena Karlsson, Runhällen
Klassvinnare Hanar
Valpklass 1 hanar:
1 HP Windleaf Legacy,
Äg. Annette Karlsson, Skogås
2 HP Körninge Shaken Not Stirred,
Äg. Elisabeth Andersson, Strängnäs
3 Millmarsh’s Observer,
Äg. Susanna Wold, Bromma
4 Labvision’s Vindaloo Gustav,
Äg. Annica Olsson, Stockholm
Valpklass 2 hanar:
1 HP Wallwein’s Yann Chave Crozes,
Äg. Maritha Schmidt, Allingsås
2 HP Stumle Hagas Kummin,
Äg. Monica Törnqvist, Eskilstuna
3 HP Rövarkungens Lasse I Gatan,
Äg. Mona-Lisa Carlsson, Ljungby
4 HP Windleaf Heartbeat,
Äg. Emma Brantsjö, Vallentuna
Juniorklass hanar:
Exc-1 CK Froxfield Born To Run,
Äg. Anne Dagbäck Printz, Vadstena
Exc-2 Hawklet’s Colorful Jelly Bean,
Äg. Anna Aspenlind Lager, Norrtälje
Exc-3 Ingmos Paxton,
Äg. Åsa Iletorp, Stillingsön
Exc-4 Mementos Vivaldi,
Äg. Emma Gutafsson, Björklinge
Unghundsklass hanar:
Exc-1 CK Blackhills Simply The Best For Kroppsmarken,
Äg. Katarina Ramberg, Tjörnarp
Exc-2 CK Wallwein’s Ravenswood Lodi,
Äg. Maritha Schmidt, Allingsås
Exc-3 SE VCH Modus Vivendis Quite A Gentleman,
Äg. Sofie Erlandsson, Knivsta
Exc-4 Glittertind Jeffery,
Äg. Kari Sundqvist, Edsvalla
Bruks/jaktklass hanar:
Exc-1 J LD Startklass RLD A RLD F RLD N SE VCH Labvision’s Legolas,
Äg. Emma Gutafsson, Björklinge
Öppenklass hanar:
Exc-1 CK Ingmos Love,
Äg. Åsa Iletorp, Stillingsön
Exc-2 CK Bexzima’s Ladykiller,
Äg. Maria Hedström, Rånäs
Exc-3 CK Windleaf Influencer,
Äg. Emma Brantsjö, Vallentuna
Exc-4 CK Ingmos Kendall-Jackson,
Äg. Åsa Iletorp, Stillingsön
Exc-oplacerad CK Bexzima’s Amore Passo,
Äg. Magnus Höglund, Kungsängen
Champion hanar:
Exc-1 CK FI UCH J NO UCH NORD V-19 SE (U)CH SE V-19 Wallwein’s Gemtree Bloodstone,
Äg. Maritha Schmidt, Allingsås
VG-2 US CH Clearcreek Just Shoot Me, Äg. Lena Wiberg Johansson, Björkvik
Veteranklass hanar:
Exc-1 CK EUW-15 NO UCH NORD VV-19 SE U(U)CH SE VV-19 Ingmos Windsor,
Äg. Lena Karlsson, Runhällen
Exc-2 CK Balinor Band Masterpiece,
Äg. Ann-Charlotte Larsson, Väring
Exc-3 SE VCH Musical’s Stone In His Pockets,
Äg. Jeantte Eliasson, Sollentuna
Fototgraf till bilderna nedan: Håkan Dahlin
Om du klickar på fotona så blir de större.
Eva Zetterdahl, LRKs utställningssekreterare, med checken från Agria till BIS-vinnaren. Även Royal Canin var sponsor och vi tackar alla som stöttat utställningen genom att skänka priser men också alla de som jobbat före, under och efter utställningen. / Styrelsen i LRK
Glad Åsa Iletorp med sin brune kille som utsågs till utställningens vackraste labrador av domare Dan Ericsson
och Anna Geschwindt Eriksson.
Vackraste tiken, BIS-Reserv, blev en gul från Norge. Lycklig ägare Kari Henie som här får rosetten av Dan Ericsson.
Anna Geschwindt Eriksson delar ut den rosa rosetten, vilket betyder Bästa Valp, till ägare Maritha Schmidt.
Klassvinnare Tikar
Valpklass 1 tikar:
1 HP Wallwein’s Zenato Ripassa Superiore,
Äg. Maritha Schmidt, Allingsås
2 HP Maihaugen’s One Way Or An Other,
Äg. Maria Wallner, Järbo
3 HP Lexcraft’s Amazing-Grace,
Äg. Maria Carlsson, Karlholmsbruk
4 HP Limeflowers Somebody To Love,
Äg. Ellinor Månsson, Örkelljunga
Valpklass 2 tikar:
1 HP Rövarkungens Anne Bonny,
Äg. Kari Sundqvist, Edsvalla
2 HP Thornbreaker’s Game Changer,
Äg. Jan-Erik Ek, Valdemarsvik
3 HP Stumle Hagas Saffran,
Äg. Birgitta Stumle, Hemse
4 HP Windleaf Hedda,
Äg. Emma Brantsjö, Vallentuna
Juniorklass tikar:
Exc-1 CK O’Sofinas Daisy Grace,
Äg. Ann-Charlotte Larsson, Odensbacken
Exc-2 CK Lemonys Quadrille,
Äg. Kari Henie, Norge
Exc-3 Hawklet’s Made It With A Twist,
Äg. Caroline Christensen, Rimbo
Exc-4 Wallwein’s Xanach,
Äg. Margareta Stigson, Moholm
Unghundsklass tikar:
Exc-1 CK Wallwein’s Rocking Horse,
Äg. Maritha Schmidt, Allingsås
Exc-2 Mallorn’s Little Mermaid,
Äg. Emelie & Mathias Rönnbäck, Umeå
Exc-3 Körninge So Far So Good,
Äg. Tina Jansson, Tystberga
VG-4 Wildn’Beauty’s Shape of My Heart,
Äg. Carina Palm, Skövde
Bruks/jaktklass tikar:
Exc-1 CK J Musical’s Shake Rattle And Roll,
Äg. Susanne Rehlin, Örsundsbro
Öppenklass tikar:
Exc-1 CK Lemonys Orange Blossom,
Äg. Kari Henie, Norge
Exc-2 CK O’Sofinas Penelope,
Äg. Ann-Charlotte Larsson, Odensbacken
Exc-3 CK Glittertind Halle Berry,
Äg. Kari Sundqvist, Edsvalla
Exc-4 CK Musical’s Seaside Shuffle,
Äg. Mary-Charlotte Wollentz Mattsson, Häggeby
Championklass tikar
Exc-1 CK NO UCH SE U(U)CH Lemonys Lime,
Äg. Kari Henie, Norge
Exc-2 CK C.I.E DK CH(U) FI UCH SE U(U)CH SE VCH Villa Orrnäsets Tina Turner,
Äg. Cajsa Collitch, Tyresö
Exc-3 CK DK CH(U) SE U(U)CH Wallwein’s Gigandos Tradition,
Äg. Maritha Schmidt, Allingsås
Exc-4 CK SE U(U)CH Andycap Diamond Dreams,
Äg. Anne Dagbäck Printz, Vadstena
Exc-oplacerad CK SE U(U)CH SE V-19 Something New’s Lightly Salted,
Äg. Lena Karlsson, Runhällen
Veteranklass tikar:
Exc-1 CK Labricas White Light Moment, Äg. Ann
Copyright Labrador retrieverklubben 2019
Ansvarig utgivare är klubbens ordförande