Uppfödare

Uppfödare av labrador

Uppfödarlistan innehåller endast svenska labradoruppfödare som uppfyller LRKs fastställda kriterier och som själva önskar att finnas med på listan. Varje uppfödare anmäler själv sitt intresse och därför visar inte listan samtliga uppfödare i Sverige.

Om du som uppfödare vill vara länkad här på uppfödarsidan, t ex när du har valpar, ska betalning ske i förskott med

100 kr till LRKs plusgiro 43 32 371-6.

Betalningen gäller per kalenderår. Ange hemsides- och mailadress vid betalning. Uppfödare som inte längre är medlem har tagits bort från listan.

De uppfödare som bjuder sina valpköpare på första årets medlemskap, får länkning utan extra kostnad till sin resp hemsida. Detta gäller året efter att du bjudit på medlemsskapen.

SKKs Grundregler 2019 >>


Kontaktperson:

Solveig Gyring

kansli@labradorklubben.se

Labradorklubbens kansli

  NORRBOTTEN 

  BRIGGLES, Ingrid Millala, Luleå

  LILLIMAR’S, Lilian Larsson, Luleå
  SILVERSTJÄRNANS, Gunnel Hermanson, Roknäs

  ÄLVGÅRDENS, Majvor Näsman & Peter Näsman, Lillpite

 

  VÄSTERBOTTEN

  MACITA’S, Anita Ek, Umeå

  TJOTTE’S, Anncharlott Burman, Ersmark

 

  VÄSTERNORRLAND

  FREJASKOGENS, Lisa Fritzson, Matfors

  GRACEHUNTERS, Carina Tolf, Ånge

  LET’S SWING, Lillemor Ohlsson, Söråker

  NORTHLINE, Maria & Magnus Hellström, Bjästa

  TALE, Anders Hallgren, Njurunda

  WILD’NBEAUTY’S, Helene Svanlund, Domsjö

 

  JÄMTLAND

  SWEETNESS OF JASMINE, Eva Törnqvist, Bispgården

 

  GÄVLEBORG

  BROWAC'S, Helen Wackfelt Brodin, Bollnäs

  LUCKY AND BRAVES, Margareta Gunnarsson, Sandviken

  MAZKHENS, Gerd Melin, Iggesund

 

  DALARNA

  CHELENAS, Helena Carls, Säter

  COUNTRY LOOK’S, Leila Jaxgård, Idkeberget

  HIGHJUMP’S, Vanja Sandin, Borlänge

  LIDMARKENS, Agnetha Högberg, Rättvik

  LISSLINDAS, Ewa Lysén Hedwall, Tällberg

  ROSEBIRDS, Gun-Britt Söderberg, Hedemora

  SINCHER’S, Maria Grind, Idkeberget

  TINGVELL’S, Maria Bergeå, Stora Skedvi

 

  VÄRMLAND

  GLITTERTIND, Kari Sundqvist, Edsvalla
  GRUVGÅRDENS, Ylva Gavell Söderström, Arvika

  LABBEEXPRESSEN, Marianne Pettersson, Väse

  MYLABS, Meta Tolfsson-Gustavsson, Borgvik

  RINGLETS, Bengt Gustafsson, Deje

  SVALLVIKENS, Ulrika Samuelsson, Karlstad

  TROFAST, Elisabet Hesterman, Kristinehamn

 

  ÖREBRO

  GROTTBJÖRNENS: Katarina Ingeloff, Lindesberg

  O’SOFINAS,, Lotta & Magnus Larsson, Odensbacken,

  PUGHULT’S, Susann Spåre, Laxå

  SKOGSBRYNETS, Håkan & Irene Henriksson

 

  VÄSTMANLAND

  FOUR STEPS, Eva Åkerlund, Köping

  GROOVIE’S, Inger Bolin, Västerås

  KHAMSE’S, Ulla Ewelönn, Norberg

 

  UPPSALA

  GELTMANS, Ola Eriksson, Storvreta

  HUNGRY HEART’S, Susanne Ekstedt, Vattholma

  LABBRETS, Eva Magnusson, Ekolsund

  MODUS VIVENDIS, Birgitta Hjelm, Knivsta

  MUSICAL’S, Susanne Rehlin, Örsundsbro

  RAGLAN, Dan Eriksson, Enköping

  ROSSMIX, Moa Persson, Helene Strömbom & Kerstin A-son

  SMART FELLOW’S, Yvonne Westerlund, Tierp

  SOMETHING NEW’S, Lena Karlsson, Runhällen

  THORSVI, Anita & Jörgen Norrblom, Enköping

 

  STOCKHOLM

  ANDYCAP, Håkan Dahlin, Vallentuna

  ANNUAL’S, Lena Wiberg Johansson, Hölö

   BEXZIMA, Annelie Odén, Ösmo

  COLAS, Peter Söderberg, Bro

  CROSSWOOD, Lars-Olof Carlén, Munsö
  DENIQUE, Malin Bonell, Norrtälje

  DIPPER’S, Solveig Gyring, Väddö

  ELMSHORN, Eva Derland, Rånäs

  IMOGENS, Lotta Edfors. Trångsund

  MILLMARSH’S, Eva Zetterdahl, Bromma

  PILENS, Sofi Piehl, Rimbo

  PLAYWATERS, Eva Lagerqvist, Ingarö

  SUPERIOSITY, Zanna Bergersen

  TOPGRADE, Lena Almstedt, Sorunda

  VILLA ORRNÄSETS, Cajsa Collitch, Tyresö

  VILTFÅGELNS, Monica Öhman, Spånga

  VILTVÅRDANS, Monica Thoresson, Herräng

  WINDLEAF, Emma Brantsjö, Vallentuna

  WINGPENNAN, Ulrika Järdin Aronsson, Upplands Väsby

 

  SÖDERMANLAND

  BUMPKIN’S, Anders Dillström, Stallarholmen

  FULL BLAST, Monica Grindberg, Björkvik

  KÖRNINGE, Tina Jansson, Tystberga

  MAINLINE’S, Lena Enlund-Johansson, Björkvik

  QUITE EASY, Lisa Arvidsson, Ärla

  STARSHOLMA, Susanna Hultman, Vingåker

 

För att läsa om de kriterier som gäller för uppfödare att få ha länk här ( visar då blått kennelnamn) så gå in här och läs vidare.

Bra även att veta för presumtiva valpköpare. Klicka här >>

  ÖSTERGÖTLAND

   AHPEX TO HANDS, Marie Ahlqvist, Per Persson, Brokind

  AQUADOR, Anna Linderhed, Nykil

  ASKRIKES, Bitte Sjöblom, Vadstena

  BIAGOTTI, Ingela Corander, Motala

  CA’KRIST, Carina Ström, Vikingstad

  CHAMYTAS, Ingrid Kjellgren, Ödeshög
  FAIRCHILD'S, Larry Gustafsson, Skänninge
  FROXFIELD, Anne Dagbäck-Printz, Vadstena

  HEADING, Niklas Persson, Gryt

  JOPLAYAS, Ulla-Britt Karlsson, Motala

  KAMRATS, Inge E-son Thoor, Boxholm

  KEFVERÖN'S, Rolf Hammarlund, Motala

  KULLAHOLMS, Marie Danielsson, Motala

  MELLARGUS, Berit Mellqvist, Söderköping

  OAKROADS, Inga-Lill Thörnberg, Rimforsa

  PILKÄLLANS, Birgitta Jonasson, Mjölby

  THORNBREAKER´S, Jan-Erik Ek, Valdemarsvik, Maria Sööder,                                         Motala

TROLLMORS, Astrid Silverhjelm, Mjölby, Liselotte Connman

  WAIVING TAILS, Thessa Ring, Borensberg

 

  JÖNKÖPING

  HULTRUM’S, Sonny Walter, Sävsjö

  LILL HULDAS, Carina Asp, Eksjö

  RONDEUS, Ulla Erdeberg, Landstorp

  TRANÅSENS, Anneli Nilsson Ling, Anderstorp

 

  VÄSTRA GÖTALAND

  ALEBÄCKENS GÅRD, Margareta Stigson, Skövde

  BERNTSSONS, Annika Berntsson, Högsäter

  BIRDKEEPERS, Anna Carin Johansson, Prässebo

  CAPANDUS, Catarina Svenningsson, Ödsmål

  DATSREGES, Ann-Marie Björnberg, Tidaholm

  FAIRFIELD’S, Tord & Carina Mansfield, Lilla Edet

  FINISALABHUS, Dusan Fundup, Göteborg

  GLENCROSS, Strömstad, Görel Larsson

  GRÖNA HUND, Camilla Reimer, Västra Frölunda

  HIGHSTONE, Inger Fransson, Falköping

  ILIADENS, Willy Gustafsson, Sollebrunn

  INGMOS, Åsa Iletorp, Stillingsön

  KVARNDALENS, Andreas & Melissa Johansson, Falköping

  LABBESKOGENS, Diana Lilleeng, Bollebygd

  LABBONITA’S, Anita Björklund, Fagersanna

  LABBÅSLYCKORNAS, Lotta Johansson-Fröjd,Tidaholm,

  LABRICAS, Lotta Larsson, Värning

  LANDKRABBANS, Erika Olofsson, Henån

  LARJEDALENS, Marie Gustafsson, Olofstorp

  LORCAS, Annika Nicklasson, Torslanda

  MINNOWS, Charlotte Lindell, Hisings Backa

  MONK VALLEY, Anette Jansson, Hedekas

  NEW GRENWILL’S, Solveig Wahlström, Bohus-Björkö

  RAINSTONE, Monica Anderson, Sollebrunn

  RUNNEKULLENS, Annelie Klint, Tidaholm

  RÖVARKUNGEN, Christine Edvinsson, Grimsås

  SILVER SMITHY, Karin Råhnängen, Falköping

  SILVERGRUVANS, Ulla-Britt Östman, Timmersdala

  SONGBIRDS, Jonatan Bake, Seglora

  SJÖBYGÅRDENS, Gunilla Andersson, Horred

  SÅNGFÅGELNS, Olivia Schell, Seglora

  TALITAS. Carina Palm, Skövde

  TASSTRAMPET, Charlotte Andersson, Lidome

  TOMTEBOLYCKAN, Petra Houba-Dubois, Tvärred

  WALLWEIN’S, Marita Schmidt, Alingsås

  WIMSEY’S, Lena Björnelin, Sollebrunn
  ÄNGHAGENS, Marie Rosenqvist, Orust

 

  HALLAND

  AIROTKIVS, Britt-Marie Persson, Torup

  EKESTJÄRNANS, Josefine Möller, Varberg

  HALLABÖKES, Carina Persson, Hyltebruk

  LAB NOVA, Linda Nordblom, Onsala

 

  KRONOBERG

  FALKLABS, Britt-Marie Falk, Tolg

  GLENROSE, Kristina Kober, Ör

  LABBEGÅRDENS, Linda Ringström, Traryd

 

  KALMAR

  DINEROO’S, Anette Jonsson, Ljungbyholm

  SJÖFJÄRILEN’S, Bo Kornberg, Söderåkra

  SPRING FEVER’S, Mary Nilsson, Löttorp,


  GOTLAND

  STUMLE HAGAS, Birgitta Stumle, Hemse


  BLEKINGE

  RITOUS, Irene Svensson, Mörrum

  SEABIRDS, Monica Jarl, Ramdala

 

  SKÅNE

  APPLEJACK’S, JC Ericsson, Rinkaby

  BENLIZ, Susanne Mayer Nilsson, Ludvigsborg
  BENLIZ,  Patricia Flyman, Vellinge

  BÖKARDALEN, Håkan Samevik, Tyringe

  DIGGE MOUNTAINS, Sandra Dagsberg, Östra Sönnarslöv

  ELDIVAS, Christel Hansson, Örkelljunga

  FELTENZELLES, Sofia Feltenberg, Vellinge

  FIGGEFILURS, Ann Fridlundh-Olsson, Broby

  GOLD KLITT’S, Michael Salenius, Gualöv

  JUGLANDIS, Helene & Bertil Christiansson, Köpingebro

  JÄRABÄCKENS, Kerstin Persson, Eslöv

  KROPPSMARKEN, Katarina & Lars Ramberg

  LABBEDOO, Vanessa Taylor, Trelleborg

  LE-COP’S, Ewa Rosén, Flyinge

  LIKE’IMS, Virge Johansson, Sösdala

  LIMEFLOWERS, Ellinore Månsson, Ötkelljunga

  LINE UP, Sofia Pamqvist, Ljungbyhed

  MÅNSTORP, Gudrun Höjbert, Vellinge

  ROBUST, Carin Weibull, Skurup

  SKÄRVENÄSET’S, Tania Renhorn, Glimåkra

  SUNZIRI’S, Susanne Thulin, Kävlinge

  TWINLABB'S, Signe Jönsson, Löberöd 

  VESSMANTORPS, Marianne Dahl, Ljungbyhed